5 zasad zdrowego stylu życia dla kierowcy

Kierowcy nie mają lekko, nie tylko przez wzgląd na ciężkie warunki pracy czy długą rozłąkę z bliskimi, ale również z powodów zdrowotnych. Z wykonywaniem tego zawodu wiąże się zwiększone ryzyko zachorowania na choroby serca, schorzenia kręgosłupa, zaburzenia wzroku i wiele innych. Czy kierowcy mogą się przed nimi uchronić? Poniżej przedstawiam 5 podstawowych zasad zdrowego stylu życia, które mogą im w tym pomóc.

1. Dobrze się odżywiaj! 

Z badań wynika, że poważny odsetek kierowców cierpi na nadwagę, a od niej już tylko mały krok do problemów z nadciśnieniem, miażdżycą i innymi chorobami układu krążenia. By się przed nimi uchronić, należy zadbać o odpowiednią dietę. Zamiast tłustych hamburgerów spożywanych w biegu podczas pauzy, lepiej postawić na posiłki bogate w pełnoziarniste produkty, warzywa i owoce. A w ramach przekąski – zamiast chipsów, chrupać migdały, orzechy lub suszone owoce.

2. Załóż skarpety/rajstopy uciskowe 

Z powodu długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej, kierowcy to osoby, które są w wysokiej grupie ryzyka, jeśli chodzi o zachorowania na żylaki. W związku z tym powinni wyjątkowo dbać o swoje żyły, zaopatrując się w specjalne skarpety uciskowe lub rajstopy – w przypadku pań. 

3. Ruszaj się!

Im mniej ruchu, tym komórki ciała szybciej się starzeją, pogarsza się kondycja, szwankuje zdrowie. Co prawda kierowca w trasie nie będzie w stanie popływać czy pojeździć na rowerze, ale ćwiczenia rozciągające i wzmacniające wykonywane podczas pauz są w jego przypadku jak najbardziej wskazane!

4. Rób badania 

Badania profilaktyczne służą szybszemu wykrywaniu groźnych chorób, dając możliwość błyskawicznej i skutecznej interwencji. Dlatego nie warto czekać aż zacznie boleć, lepiej regularnie odwiedzać lekarza, by dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją.

5. Wyluzuj 

Zawód kierowcy wiąże się z dużą dawką stresu, który negatywnie wpływa na organizm. Czy można się go całkowicie pozbyć? Raczej nie, ale dzięki różnym technikom uspokajającym, można go zredukować. Pomocne mogą być ćwiczenia oddechowe (trening autogenny lub metoda Jacobsona), a także odpowiednia muzyka – sposoby, z których można skorzystać będąc w trasie.