Być spedytorem – jak to jest?

Poznaj tajniki zawodu spedytora – jakie pełni obowiązki, za co jest odpowiedzialny? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu ????

Całkiem niedawno mieliśmy okazję świętować Dzień Spedytora. Co prawda niejednokrotnie opowiadaliśmy Wam o spedycjach – czym są i na czym polegają, ale o zawodzie spedytora jako takim nie pisnęliśmy ani słówka. Czas to nadrobić! Dlatego dziś w naszym artykule przeczytasz o tym, czym wyróżnia się idealny spedytor oraz na czym polegają jego obowiązki. Zapraszamy do lektury!

Spedycje w pigułce

Spedycja to jedna ze składowych triady TSL, w skład której wchodzi transport, logistyka oraz spedycja właśnie. Na czym polega? To nic innego jak organizacja przewozu ładunku zlecona przez klienta oraz wszelkie dodatkowe czynności uwzględnione w umowie z nim. Co zatem należy do spedytora?

Spedytor w pigułce ???? 

Jeśli chodzi o podstawowe obowiązki spedytora, obejmują one nic innego jak właśnie… organizowanie przewozu ładunku ???? Czyli co konkretnie? Chodzi głównie o: 

  • przygotowanie przewoźnikowi instrukcji przewozu (wszelkiego rodzaju warunki, rodzaj środków transportu, szczegóły trasy), 
  • przygotowanie przewożonych rzeczy – pakowanie, znakowanie, ważenie, załadunek, rozładunek, czuwanie nad warunkami składowania i przechowywania towaru, 
  • zorganizowanie odprawy celnej, 
  • monitorowanie przesyłki w czasie przewozu, by stale dysponować informacją na temat jej położenia, by tą informacją dzielić się z Klientem i w razie ewentualnych problemów – interweniować,
  • zadbanie o jak najlepsze warunki transportu, a także stan i odpowiednie opakowanie przewożonych towarów. 

Jeśli podczas realizacji przewozu, wyniknie jakaś nieprawidłowość wynikająca z błędów w dokumentach, to spedytor ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. Podobnie rzecz się ma w przypadku opakowań nieodpowiednich do właściwości ładunku oraz innych sytuacji, które bazują na błędach w dokumentacji. Na szczęście nasi spedytorzy nie mają takich problemów ???? więc śmiało możesz skorzystać z naszej oferty ????