Co kierowca powinien wziąć ze sobą w długą trasę?

Oto 5 wskazówek, które pomogą kierowcy przetrwać długą trasę.

transport międzynarodowyFirmy transportowe, świadczące usługi transportu międzynarodowego, często wysyłają swoich kierowców w bardzo długie trasy, na których muszą oni spędzić dobrych kilka tygodni. Jak przygotować się do takiej wyprawy? O co zadbać przed wyjazdem? Kilka użytecznych wskazówek zamieszczamy poniżej. 

Przewóz towaru na dużą odległość – co powinien mieć ze sobą kierowca?

Kierowca, który udaje się w trasę międzynarodową, musi się przygotować na kilka tygodni poza domem, gdzie sam musi się zatroszczyć o wyżywienie, a także zadbać o wiele spraw, w tym spraw związanych z formalnościami. Nie są to obowiązki szczególnie uwielbiane przez kierowców, zwłaszcza za granicą – na nieznanym terenie i w środowisku obcojęzycznym. By ułatwić ich dopełnienie przygotowaliśmy listę rzeczy, które trzeba ze sobą zabrać, by zagraniczna wyprawa przebiegła bezproblemowo.

1. Woda i pożywienie: transport międzynarodowy wiąże się z tysiącami kilometrów, których nie da się pokonać z pustym żołądkiem, nie da się też zatrzymywać każdego dnia na obiady w restauracjach, bo to zbyt kosztowna sprawa. W związku z tym, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju konserwy, zupki chińskie i inne produkty o długim terminie przydatności do spożycia. 

2. Pomocne sprzęty, takie jak czajnik, garnek z przykrywką, butla gazowa z palnikiem i przenośna lodówka. Z pewnością przyda się również kubek „niekapek”, by móc swobodnie popijać kawę podczas jazdy. Warto mieć ze sobą komplet naczyń i sztućców. 

3. Dokumenty, takie jak karta EKUZ, dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, lista z numerami telefonów do polskich ambasad. W trasie przyda się również notes do notowania, który pozwoli zapisać czas pracy, wydatki w trasie, koordynaty/współrzędne miejsc/parkingów, itp.

4. Zaktualizowana nawigacja, która pomoże odnaleźć się na obcym terenie, przydadzą się także atlas samochodowy, laptop i internet mobilny. 

5. Kosmetyki i ubrania – każdy kierowca wyruszający w długą podróż powinien mieć przy sobie zapas kosmetyków do pielęgnacji ciała, a także odzież na zmianę, w tym: kamizelkę odblaskową, rękawice robocze, kask i buty z noskami metalowymi. 

Realizacja usług z zakresu transportu międzynarodowego wymaga wielu poświęceń ze strony kierowcy. Jednak, jeśli odpowiednio przygotuje się on do trasy według wskazanych powyżej podpowiedzi, może ona minąć mu całkiem bezboleśnie.