Co rozprasza kierowców prowadzących samochód?

Dobry kierowca to skoncentrowany na prowadzeniu auta kierowca. Jednak rzadko kiedy jesteśmy całkowicie odizolowani od bodźców zewnętrznych – radio, telefon, pasażerowie, muzyka, – które wpływają na naszą koncentrację. Czy zatem zajmujemy się podczas prowadzenia samochodu?Dobry kierowca to skoncentrowany na prowadzeniu auta kierowca. Jednak rzadko kiedy jesteśmy całkowicie odizolowani od bodźców zewnętrznych – radio, telefon, pasażerowie, muzyka, – które wpływają na naszą koncentrację. Czy zatem zajmujemy się podczas prowadzenia samochodu?
Badania wykazały, iż niemal wszyscy kierowcy słuchają muzyki podczas prowadzenia auta. Wyjątkowo rozpraszające jest również korzystanie z telefonu komórkowego. Przypominamy! Korzystanie z telefonu komórkowego przez kierowcę podczas jazdy jest niedozwolone i grozi za to mandat karny wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. 
Zdarza się, że kierowcy podczas prowadzenia samochodu jedzą i piją. Część używa smartfonów w celach innych niż rozmowa telefoniczna. Większość  odczytuje i odpisuje na sms-y. 
Badania Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wykazały, że polscy kierowcy coraz rzadziej korzystają z telefonu komórkowego (prowadzą rozmowę telefoniczną) podczas jazdy samochodem. Badaniem objęto komplet 16 województw, a pomiary przeprowadzono w 86 miejscach. Przebadano blisko 100 000 kierowców. Z czego 80% stanowili posiadacze aut osobowych.  Z przeprowadzonych badań wynika, iż zaledwie 3,3% kierowców korzysta z telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Rok temu fakt używania telefonu komórkowego zadeklarowało 4,4% badanych. Kierowcy aut osobowych korzystają z komórek nieco rzadziej niż kierowcy aut ciężarowych. Odsetek tych pierwszych wynosi 2,9% (przed rokiem – 4,1%). W grupie kierowców aut ciężarowych tylko 5 % korzysta z telefonu podczas jazdy.