Czy jesteś uprzejmym kierowcą?

Dziś Dzień Savoir-Vivre. Jest to zatem świetna okazja, by omówić temat dobrych manier na drodze. Bycie dobrym kierowcą nie oznacza bowiem tylko skrupulatnego przestrzegania zasad jazdy, ale również uprzejme i przyjazne gesty, o które bywa trudno na polskich drogach. Dlatego w niniejszym materiale przedstawiam zestaw cech, o których warto pamiętać, siadając za kierownicą. 

Gesty podziękowania

Za kierownicą stajemy się wyjątkowo nerwowi, więc często ciężko o uprzejmość. Dlatego tym bardziej warto doceniać tych, którzy się na nią zdobywają. Jak uprzejmie odpowiedzieć na uprzejmość? Kierowcy najczęściej podnoszą dłoń w podziękowaniu innemu kierowcy za przyjazny gest, sygnalizują wdzięczność światłami awaryjnymi lub używając naprzemiennie kierunkowskazów. Tego rodzaju zachowania powinny na stałe zagościć w kalejdoskopie zachowań każdego kierowcy.

Jazda na suwak

Tam, gdzie droga dwujezdniowa zwęża się do jednego pasa, pojazd któremu kończy się pas, musi ustąpić pierwszeństwa kierowcom jadącym obok. Przyjaznym gestem i dobrym nawykiem, który nie tylko jest wyrazem życzliwości, ale również przyspiesza jazdę jest naprzemienne zjeżdżanie samochodów z obu pasów, czyli tzw. jazda na suwak.

Wyrozumiałość

Wyrozumiałość dla innych kierowców to rzadkie zjawisko na drodze, czego dowodem są często uruchamiane klaksony, jak również wyzwiska. Często zachowania te są efektem stresu, zmęczenia czy trudnych warunków na drodze, nie zapominajmy jednak, że sami też popełniamy błędy, a agresja nie jest żadną pomocą ani nauką.

Życzliwość wobec rowerzystów i pieszych

Kierowcy nie powinni być egoistami, zwłaszcza, że nie są jedynymi uczestnikami ruchu. Rowerzystom i pieszym również należy się odpowiednie traktowanie na drodze. Dlatego warto pamiętać o zachowywaniu bezpiecznej odległości, a także o takich gestach jak zwalnianie podczas deszczu, by nie ochlapać osób poruszających się po poboczu.