Statystyki i i trendy.
Dokąd zmierza transport na świecie, jakie standardy muszą obecnie spełniać firmy z branży TSL i na co zwracać uwagę? Stworzyliśmy podsumowanie, opierając się na danych statystycznych ze świata.
Transport drogowy aktualnie najprężniej rozwija się w Europie Wschodniej. W całej Europie liczba zatrudnionych w branży transportu drogowego sięga 6 i pół miliona ludzi i nie ma w tym niczego dziwnego – zgodnie z nowoczesną ekonomią taki transport najbardziej się opłaca przy przewozie ładunku na mniej niż 150km, więc jest i będzie popularnym rozwiązaniem.
Oczekiwania wobec firm oferujących usługi transportowe pozostają niezmienne – liczy się czas transportu, jak najniższy odsetek uszkodzeń i jak najkrótsze możliwe opóźnienia, a także sprawne opracowywanie dokumentacji.
Co ciekawe, konkurencja dla transportu drogowego rośnie – flota samolotów transportowych powiększa się z roku na rok. W samej Azji prognozuje się 6,5% rocznego wzrostu w tej gałęzi transportu.
„Zdecydowanie nie obawiamy się samolotów. O ograniczeniach takiego transportu można by rozprawiać długo. Istotny jest choćby fakt, iż sieć lotnisk, oczywiście poza krajem takim jak Azja, jest zbyt słaba i uniemożliwia przejęcie części przewozów przez transport powietrzny. Zawsze w ostatecznym rozrachunku potrzebne będą ciężarówki. Co mnie zaskoczyło to to, że właśnie Europa Wschodnia najbardziej rozwinęła transport drogowy.” – komentuje Hubert Szawaryński, Prezes Zarządu HiT Transport.