Firanki w transporcie drogowym – wszystko co warto o nich wiedzieć

Firanki to jedne z najpopularniejszych naczep w naszej firmie transportowej. Co warto o nich wiedzieć? Oto 4 najważniejsze fakty na ich temat.

Co warto wiedzieć o firankach?

1. Naczepy typu „firanka” wzięły swoją nazwę od kurtyny, którą są przesłonięte boki naczepy – można je swobodnie przesuwać niczym firanki w oknie.

2. Firanki mają mnóstwo atutów. Dzięki swojej konstrukcji ułatwiają sprawny załadunek i rozładunek, co sprzyja szybkiej realizacji przewozów. Dodatkowo ten typ naczepy daje możliwość przewożenia praktycznie wszystkiego, ze szczególnym uwzględnieniem towarów o ponadprzeciętnej długości, które są ładowane z boku lub z góry.

3. Załadunek i rozładunek w przypadku firanek odbywa się na 3 sposoby:

– z boku: za sprawą rozsuwanych powierzchni bocznych,

 z góry, co umożliwia odsłaniany dach,

– z tyłu, co jest możliwe dzięki tylnym drzwiom, które otwierają się na boki, pozwalając na załadunek i rozładunek z poziomu rampy.

4. Przewóz towaru w naczepach typu „firanka” odbywa się przy zastosowaniu zabezpieczeń, takich jak np.:

– pasy zabezpieczające,

– elementy przeznaczone do napinania pasów, zwane napinaczami,

– zapobiegające przesuwaniu się ładunku maty gumowe,

– stopbar, czyli element, który uniemożliwia ładunkowi przewrócenie się, np. na stromym podjeździe.

Z uwagi na swoją uniwersalność, a także bezpieczeństwo i funkcjonalność, firanki cieszą się w transporcie drogowym bardzo dużą popularnością. Nie jest to jednak jedyny rodzaj naczep, jakie się tu wykorzystuje. Jeśli chcecie się dowiedzieć o nich czegoś więcej, zaglądajcie do nas regularnie. Już wkrótce kolejne wpisy na ich temat ????