Firmy transportowe i ich zadania

Czym zajmują się firmy transportowe? Zgodnie z nazwą ich głównym zadaniem jest przewóz różnego rodzaju ładunków, jednak nie jest to ich jedyne zadanie.

Czym zajmują się firmy transportowe? Zgodnie z nazwą ich głównym celem jest przewóz różnego rodzaju ładunków, jednak nie jest to ich jedyne zadanie. Logistyka, transport i spedycja to często stawiane obok siebie dziedziny. Usługi logistyczne, transportowe i spedycyjne są ze sobą silnie powiązane i wszystkie wchodzą w zakres zadań realizowanych przez firmy transportowe.

Logistyka to właściwe rozmieszczanie i dostarczanie do określonych miejsc surowców, półproduktów i towarów umożliwiających firmom funkcjonowanie i realizację swoich zadań. Spedycja to planowanie usług transportowych począwszy od tras, którymi przemieszczają się pojazdy, poprzez kwestie związane z załadunkiem, przeładunkiem i rozładunkiem towarów, aż po przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Transport zaś jest bezpośrednio wykonywaną czynnością przewozu towarów w dane miejsce.

Łatwo więc zauważyć, że wszystkie te dziedziny w praktyce nie mogą być realizowane oddzielnie i niezależnie od siebie. Firmy transportowe mają za zadanie połączyć wszystkie te zadania i wykonać usługę transportową kompleksowo i z pełnym profesjonalizmem.