Jak dbać o sprzęgło?

Kilka nawyków, które pomogą Ci utrzymać sprzęgło w dobrej kondycji na długie lata.

Dobra kondycja sprzęgła zależy od tego jak się z nim obchodzisz. Przy właściwej eksploatacji potrafi wytrzymać do 200 tysięcy km. Jeśli jednak nie dbasz o nie dość dobrze, awarie zdarzyć się mogą znacznie szybciej. A wtedy pozostaje już tylko kosztowna wizyta w warsztacie i uszczuplenie swojego portfela o co najmniej 500 złotych. Jak tego uniknąć? Jak dbać o sprzęgło, by służyło jak najdłużej?

NIE dla pisku opon 

Ruszając z piskiem opon może zaimponujesz co niektórym, ale na pewno nie zaimponujesz swojemu sprzęgłu. Powtarzanie takich manewrów, skraca bowiem jego życie, a Ciebie zmusi w niedługim czasie do kosztownej wymiany.

Zawsze w podłogę

Za każdym razem kiedy zmieniasz biegi pamiętaj, by wcisnąć sprzęgło do końca, sprawdź też czy nie jest blokowane przez dywanik lub inne elementy, które mogły dostać się pod pedał. Pamiętaj również, by nie ruszać z wyższych, niż jedynka, biegów – to duże obciążenie dla układu sprzęgłowego prowadzące do rychłych uszkodzeń.

Nie jedź na półsprzęgle

Zrezygnuj z jazdy na półsprzęgle, gdy nie ma takiej potrzeby (czyli kiedy nie parkujesz i nie ruszasz z miejsca). Podczas jazdy nie trzymaj nogi na pedale sprzęgła, żeby go przypadkiem nie wciskać.

Uważaj na ręczny

Łatwo o uszkodzenie sprzęgła kiedy jedziesz z lekko zaciągniętym hamulcem ręcznym. Dlatego przed rozpoczęciem jazdy sprawdź dokładnie czy dźwignia została opuszczona do końca. Kiedy jednak zdarzy Ci się przypalić w ten sposób sprzęgło, zatrzymaj pojazd i pozwól ostygnąć układowi sprzęgłowemu. Jeśli to nie pomoże, a sprzęgło zaczyna się ślizgać – zgłoś się do warsztatu.