Nośmy odblaski dla bezpieczeństwa własnego i bezpieczeństwa innych

Statystyki mówią same za siebie. Piesi i rowerzyści stanowią ponad 30% ogólnej liczby osób, które poniosły śmierć w zdarzeniach drogowych. Dlatego też tak ważne jest, by każdy we własnym zakresie (zarówno rowerzysta, jak i pieszy) zadbał o swoje bezpieczeństwo na drodze. Policja sprawdza, czy piesi stosują się do ogólnie panujących zasad i czy korzystają z elementów odblaskowych. 
Co dają odblaski?Odblaski dają przede wszystkim szansę. Szansę na to, iż kierowca poruszającego się po jezdni pojazdu zauważy osobę pieszą lub kierującą rowerem. Osoba używająca odblasków jest widoczna z odległości nawet 140 metrów. Odległość ta i idący z nią w parze czas, daje kierowcy możliwość na prawidłową reakcję.  
Gdzie kupić odblaski?Odblaski dostępne są praktycznie wszędzie – na stacjach benzynowych, w marketach, w osiedlowych sklepikach. Mogą przybierać różną formę: opaski, kamizelki, bransoletki, elementy doczepione do ubrania, gadżety. Pełnią jednak jedną funkcję – dają poczucie bezpieczeństwa i sprawiają, że jesteśmy widoczni na drodze. Równie istotne co ich posiadanie, jest ich odpowiednie ulokowanie. Elementy odblaskowe najlepiej sprawdzają się na wysokości kolan, w obrębie dłoni, na środku klatki piersiowej lub pleców. 
Obowiązkowe odblaskiPrzypominamy! Od 31 sierpnia 2014 roku obowiązek noszenia odblasków w miejscu widocznym dla kierowców ma każdy pieszy poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym. Brak takiego elementu wiąże się z otrzymaniem mandatu w wysokości 100 złotych.