Ostrzejsze kary dla pijanych kierowców

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację prawa, której celem jest skuteczniejsza walka z pijanymi kierowcami na drogach.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację prawa, której celem jest skuteczniejsza walka z pijanymi kierowcami na drogach. Kary za jazdę po pijanemu będą odtąd ostrzejsze. Nowe prawo pozwala ponadto na instalowanie blokad alkoholowych w samochodach należących do osób, które zostały już skazane za jazdę pod wpływem alkoholu.

Zgodnie z założeniami nowego prawa, nietrzeźwi kierowcy – poza karą i zatrzymaniem prawa jazdy – musieliby także wypłacać świadczenia na rzecz osób poszkodowanych w spowodowanym wypadku. W przypadku powtórnego skazania za jazdę po pijanemu, sąd może orzekać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Minimalnie zakaz ten ma natomiast wynosić 3 lata.

Pijani kierowcy są zagrożeniem dla wszystkich użytkowników dróg – zarówno dla kierowców i pasażerów innych uczestniczących w transporcie samochodów, jak i dla pieszych, motocyklistów czy rowerzystów. Zagrażają też bezpieczeństwu transportu drogowego, narażając na straty firmy oferujące usługi transportowe. Walka z pijanymi kierowcami ma zatem bardzo duże znaczenie zarówno z punktu widzenia zdrowia ludzi, jak i bezpieczeństwa przewożonych towarów czy pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym.