Gotówka z faktury już po 14 dniach tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Asystent skrętu ochroni przed wypadkami w „martwym polu”

Martwe pole to zmora każdego kierowcy, zwłaszcza początkującego. Ograniczona widoczność jest sytuacją generującą wiele wypadków. Kiedy kierowca wykonuje manewr skrętu, lusterka nie pokazują mu sytuacji w martwym polu, co stwarza sytuacje zagrożenia na drodze. Pojawił się jednak system, który może rozwiązać ten problem. Jego pomysłodawcą jest niemiecka firma Mercedes Benz. O szczegółach opowiem poniżej.


Active Brake Assist – recepta na martwe pole

Active Brake Asist to system, który w Mercedesie działa od ponad 10 lat. Jak dotychczas jego przeznaczeniem była ochrona kierowcy na wypadek jego zaśnięcia za kierownicą. W tym roku powstała już czwarta generacja tego systemu, w której dodatkową funkcją jest asystent skrętu niwelujący problem martwego pola. Jak to możliwe? System wyposażony jest w dwa czujniki radarowe krótkiego zasięgu, które są umieszczone przed tylną osią samochodu od strony pasażera. Ich zakres działania obejmuje długość nawet 18,75-metrowego zestawu, a martwe pole jest w pełni chronione do prędkości 36 km/h. 


Jak to działa?

Asystent skrętu to system wielopoziomowy. W pierwszej kolejności system wysyła informację kierowcy, że w martwym polu pojawił się jakiś obiekt. Następnie, czujnik od strony pasażera reaguje, zapalając żółty trójkąt sugerujący zachowanie szczególnej ostrożności. Jeśli sytuacja jest wyjątkowo niebezpieczna, trójkąt zaczyna świecić na czerwono, a dodatkowo towarzyszą mu alarmy dźwiękowe. Asystent skrętu posiada również funkcję rozpoznawania pieszego, który pojawia się niespodziewanie na drodze, stwarzając zagrożenie – w takich sytuacjach uruchamia automatyczne hamowanie, nawet jeśli kierowca nie wykazuje żadnej reakcji. Systemy pokroju Active Brake Asist to świetne wsparcie dla kierowców ciężarówki, a także innych uczestników ruchu – poruszanie się po drogach może stać się dzięki nim bezpieczniejsze.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl