Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – czy jesteśmy bezpieczni na drodze?

W związku z przypadającym jutro Międzynarodowym Dniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, chcemy przyjrzeć się polskim kierowcom – czy możemy czuć się bezpieczni na polskich drogach?


Co mówią statystyki?


Według raportu Policji, tegoroczny marzec obfitował w większą liczbę wypadków niż analogiczny miesiąc ubiegłego roku. Warto jednak dodać, że mimo większej liczby wypadków i kolizji, liczba ofiar śmiertelnych spadła.


Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, towarzyszących tegorocznej majówce, kierowcy jeździli dużo ostrożniej niż w ubiegłym roku, wywołując o ponad 100 wypadków mniej. Co ważne, zmniejszyła się również liczba kierowców „na podwójnym gazie” - policjanci zatrzymali w 2017 roku o prawie 200 nietrzeźwych mniej.


Początek tego roku przyniósł minimalne poprawy bezpieczeństwa na drogach. Nie możemy jednak tracić czujności – przed polskimi kierowcami i służbami drogowymi jeszcze sporo pracy. Wśród krajów UE, Polska wciąż znajduje się w czołówce państw o najwyższych wskaźnikach śmiertelności wskutek wypadków drogowych.


W jednym z naszych artykułów pisaliśmy o szkodliwych nawykach polskich kierowców, które nierzadko kończą się tragicznymi sytuacjami na drodze. Wspominaliśmy również o kiepskiej jakości drogach, z którymi mają na co dzień do czynienia polscy kierowcy. Razem tworzy to całość, która nie sprzyja naszemu bezpieczeństwu na drodze.


Wizja ZERO – program na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego


Poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego służy program Wizja ZERO, który bazuje na założeniu, że ludzkie życie i zdrowie jest ważniejsze od prawa do przemieszczania się i realizacji celów transportu drogowego. Celem programu jest m.in. zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych, zwiększenie świadomości użytkowników dróg oraz modernizacja dróg. Program został już z powodzeniem wdrożony w Szwecji i innych krajach – w Polsce będzie realizowany do 2020 roku. Miejmy nadzieję, że pozwoli to znaleźć odpowiedź na pytanie: jak zmniejszyć liczbę wypadków na drogach.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl