Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

CEPiK zaliczył falstart

Wczoraj rozpoczęto wdrażanie systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Choć jego celem było ułatwienie życia kierowcom, póki co przysparza im niemałych problemów. O co chodzi z CEPiK? Kiedy znikną problemy z rejestracją pojazdów?


CEPiK 2.0 – sposób na wygodną rejestrację pojazdu

Nowy system ewidencjonowania pojazdów i kierowców działa już od wczoraj. Jego wdrożenia od wielu miesięcy oczekiwano, licząc, że usprawni on wiele kwestii związanych z ruchem drogowym. Wśród najważniejszych zmian, jakie miał wnieść CEPiK, wymienia się najczęściej:

  • obowiązek dokonywania płatności za badanie techniczne jeszcze przed jego przeprowadzeniem – dotychczas kierowca regulował płatność dopiero po pozytywnym przejściu badania technicznego,

  • zwiększenie uprawnień straży granicznej, która podobnie jak policja, będzie miała prawo zatrzymać dowód rejestracyjny auta i czasowe pozwolenia na prowadzenia pojazdu,

  • dostęp do szerszego zakresu informacji na temat pojazdu i kierowcy: oprócz standardowych notek o szczegółach technicznych silnika, emisji CO2 czy masy auta, w systemie znajdą się również informacje na temat zatrzymania uprawnień do poruszania się pojazdem i zabezpieczeń na aucie (np. podjętych przez komornika)

Kiedy skończą się problemy z systemem?

Wdrożenie systemu CEPiK nie obyło się bez problemów. Wiele polskich miast od wczoraj boryka się z trudnościami natury technicznej, a w niektórych z nich system wręcz sparaliżował proces rejestracji. Największe problemy z wdrożeniem CEPiK pojawiły się jak dotąd w Lesznie, Koszalinie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Szczecinie. Wydziały komunikacji w tych miastach są aktualnie zmuszone odsyłać z kwitkiem kierowców, którzy chcą zarejestrować auto lub uzyskać zmianę wpisu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Specjaliści z Centralnego Ośrodka Informatyki Ministerstwa Cyfryzacji uspokajają jednak, że na bieżąco monitorują sytuację i zapewniają, że w ciągu kilku dni system powinien się ustabilizować, a problemy z rejestracją znikną.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl