Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Co czeka kierowców w 2017 roku?

Koniec obecnego roku to zarazem początek wielu zmian, które nie ominą również kierowców. Poznaj 4 przepisy, które od 2017 roku będą obowiązywały na polskich drogach.

1. Przepisy dotyczące prawa jazdy 

Od 2017 roku planowane jest wprowadzenie kilku zmian w przepisach prawa jazdy. Mowa tu między innymi o okresie próbnym dla kierowców, którzy z jakichś przyczyn utracili uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Okresu próbny będzie również dotyczył świeżo upieczonych kierowców. Według planowanych zmian każdy kierowca będzie mógł sprawdzić przez Internet liczbę posiadanych punków karnych.

2. Taryfikator uzupełniony o nowe wykroczenia 

Od nowego roku pojawią się również nowe rodzaje wykroczeń, za które będą wystawiane mandaty. Należy do nich między innymi jazda po chodniku czy wyprzedzanie z nieodpowiedniej strony. Co więcej, kierowca, który otrzymał mandat nie uniknie jego opłacenia. Zgodnie z nowymi przepisami mandat ulegnie bowiem przedawnieniu dopiero po upływie 2 lat od zakończenia 12-ego miesiąca od daty popełnienia wykroczenia. 

3. Ostrzejsze kary za wykroczenia 

Nowe przepisy przewidują ostrzejszy wymiar kar dla osób, które nie zastosowały się do wyroku sądowego i mimo zakazu prowadziły samochód – takie osoby czeka nie 4, jak dotychczas, ale 5 lat pozbawienia wolności. Wyższe kary są przewidziane również dla nietrzeźwych kierowców, którzy spowodują wypadek. Jeśli w jego wyniku ktoś poniesie śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowiu, sprawca spędzi w więzieniu co najmniej 2 lata. 

4. Ucieczka będzie traktowana jako przestępstwo 

Od stycznia 2017 roku każda ucieczka przed pościgiem organu przeprowadzającego kontrolę drogową grozi karą 5 lat pozbawienia wolności oraz zakazem prowadzenia auta. Warto w tym miejscu rozróżnić niezatrzymanie się pojazdu do kontroli, które jest wykroczeniem oraz ucieczkę przed pościgiem, która od nowego roku będzie traktowana jako przestępstwo.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl