Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Czy vehicle platooning zrewolucjonizuje transport?

Od kilku dni w Rotterdamie trwa European Truck Platooning Challenge – pierwsza tego rodzaju inicjatywa, której celem jest promocja idei vehicle platooningu oraz wdrożenie jej na terenie całej Europy.


Czym jest vehicle platooning?

Vehicle platooning, czyli idea zintegrowanego konwoju, to projekt autorstwa firmy Scania. Na czym polega? To system, dzięki któremu konwój ciężarówek może być prowadzony tylko przez jednego kierowcę. Prowadzi on pierwszy pojazd, a reszta samochodów porusza się za nim w niewielkiej odległości od siebie, automatycznie dostosowując prędkość i hamowanie do lidera. 


Jakie korzyści płyną z systemu?

Zdaniem ekspertów Scanii, vehicle platooning niesie korzyści dla całych społeczeństw. Najważniejsze są oszczędności – i to nie tylko w obszarze pensji, która trafiać będzie do jednego, zamiast kilku kierowców. Z uwagi na to, że między poszczególnymi pojazdami będzie zachowana minimalna odległość, będą one zużywać mniej paliwa, co zwiększy efektywność transportu oraz zmniejszy emisję spalin do atmosfery. Wielu twierdzi, że dzięki wdrożeniu innowacji zwiększy się również bezpieczeństwo na drogach. Jak to możliwe? System komputerowy odciąży kierowcę, dzięki czemu będzie mniej zmęczony i popełni mniej błędów za kierownicą.


Vehicle platooning przyszłością transportu?

Na wdrożenie idei przyjdzie nam jeszcze poczekać co najmniej 10 lat. Zanim zintegrowane konwoje wyruszą w trasy, konieczna jest zmiana przepisów prawnych regulujących dystans między ciężarówkami. Jeśli chodzi o samą technologię – w ostatnich dniach obserwować możemy jazdy testowe w ramach vehicle platooningu.Próbny konwój wyruszył ze Szwecji 29 marca i jutro, czyli 6 kwietnia ma zakończyć trasę w Rotterdamie, co będzie zarazem finałem tegorocznego European Truck Platooning Challenge.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl