Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Firmy transportowe vs Brexit

Długi sznur pojazdów ciężarowych ciągnący się przez dziesiątki kilometrów, jeden wielki chaos i opóźnienia – to w obliczu ostatnich doniesień bardzo prawdopodobny scenariusz odejścia Wielkiej Brytanii z szeregów Unii Europejskiej. Każda firma transportowa powinna być przygotowana na twardy Brexit, czyli wystąpienie z szeregów Unii Europejskiej bez umowy. Co na dłuższą metę oznacza to dla polskich firm transportowych? Wyjaśniamy poniżej.

Jak twardy Brexit uderzy w firmy transportowe?

Jak pokazują statystyki, Polska wiedzie prym, jeśli chodzi o transport kabotażowy w obszarze Wysp Brytyjskich. Niebawem może się to jednak zmienić, jeśli Wielka Brytania zdecyduje się na twardy Brexit, czyli bezumowne wystąpienie ze Wspólnoty. W krótkim okresie może to oznaczać duży chaos na granicach,szczególnie na przejściu łączącym Dover z Calais Obowiązek wypełnienia deklaracji celnych może spowodować powstanie wielokilometrowych zatorów, co będzie skutkowało ok. 2-3 dni oczekiwania na przekroczenie granicy.

Jak prognozują eksperci, na dłuższą metę może to oznaczać, że większa część ładunków będzie docierać na wyspy drogą morską, co praktycznie wyeliminuje z rynku firmy transportowe. Brexit wiąże się również z powrotem do zezwoleń na wykonywanie przewozów, co dla przewoźników oznacza wiele nowych, kosztownych i skomplikowanych wymagań, którymi będą musieli sprostać.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl