Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Hyperloop - transport przyszłości czy science fiction?

Idea Hyperloop powstała przeszło 2 lata temu, a jej autorem jest Elon Musk – południowoafrykański przedsiębiorca, pomysłodawca i realizator wielu idei w szeroko pojętej branży transportowej. Jedna z jego ostatnich koncepcji – Hyperloop – jest powoli wdrażana. Na czym polega i czy wyprze tradycyjne środki transportu?


Hyperloop – co to takiego?


transport

Hyperloop to superszybki system transportu. Jego konstrukcja opierać ma się na tunelu, w którego wnętrzu panować mają warunki zbliżone do próżni. Tym tunelem na poduszkach magnetycznych miałyby poruszać się kapsuły z pasażerami, które byłyby w stanie osiągać zawrotne prędkości przekraczając nawet prędkość dźwięku. W ten sposób podróż z Los Angeles do San Francisco, która przeciętnie trwa ponad 5 godzin, z wykorzystaniem Hyperloop zajęłaby ok. 30 minut. Zaletą tego innowacyjnego środka transportu ma być bezawaryjność oraz odporność na wszelkiego rodzaju warunki pogodowe. Jakby tego było mało, Hyperloop ma być tani – dzięki zastosowaniu paneli słonecznych nie tylko nie będzie potrzebował dodatkowej energii, ale będzie produkował jej nadwyżkę, stając się poniekąd elektrownią słoneczną. W sierpniu br. media poinformowały o rozpoczęciu prac nad budową próżniowej tuby oraz o planach Muska dotyczących utworzenia w przyszłym roku pierwszego odcinka trasy, po której nowoczesne środki transportu będą mogły się poruszać. 


Czy to się uda? 


Idea Hyperloop prezentuje się tak atrakcyjnie, że aż nieprawdopodobnie. Sceptycy twierdzą, że jej realizacja jest niemożliwa, a to z kilku względów. Po pierwsze: przyspieszenia osiągane przez Hyperloop mają być tak duże, że większość ludzi nie będzie w stanie długo w takich warunkach wytrzymać. Kolejnym problemem mogą być warunki otoczenia takie jak górzystość terenu czy trzęsienia ziemi, które dość często występują na trasie Los Angeles-San Francisco, gdzie planowana jest budowa pierwszego odcinka trasy. Choć projekt zmierzyć się musi z wieloma wyzwaniami, jego realizacja jest bardzo prawdopodobna. Elon Musk niejednokrotnie udowodnił, że jest w stanie doprowadzić nawet mało prawdopodobne idee do realizacji. Jego projekty są mocno osadzone w realiach. Czy zatem czeka nas rewolucja w transporcie?

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl