Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Inwestycje drogowe za ponad 80 mld złotych

Budowa sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce wre. Jak relacjonował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit w sejmie w ubiegły poniedziałek, projekty obecnie realizowane są warte ponad 51 mld złotych, natomiast projekty czekające na rozstrzygnięcie przetargów wycenione są na niecałe 30 miliardów. Oznacza to, że w najbliższym czasie powstaną drogi szybkiego ruchu o wartości około 81 mld złotych.

Będziemy jeździć po nowoczesnych drogach

Wiceminister podkreślił jednak, że jest to jedynie część inwestycji zaplanowanych na lata 2014-2023. W tym okresie, zgodnie z założeniami, powstać ma 3840 km nowych dróg szybkiego ruchu, natomiast 205 km dróg krajowych ma zostać poddanych przebudowie. Założenia te określa Program Budowy Dróg Krajowych zatwierdzony dokładnie rok temu.

Zyska transport osobowy i towarowy

Obecność nowych dróg szybkiego ruchu każdy z nas odczuje na wiele sposobów. Przyspieszy oczywiście transport osobowy i każdy z nas będzie mógł dostać się do celu dużo szybciej. Korzyść wtórną odczujemy jednak także dzięki polepszeniu jakości transportu towarowego - usługi będą szybsze i łatwiej będzie nimi zarządzać, dzięki czemu towary będą trafiać na miejsce jeszcze szybciej i sprawniej.

A co z drogami samorządowymi?

Te niestety wciąż nie zachwycają swoim stanem. W odpowiedzi na pytania posłów, wiceminister Szmit odpowiedział, że w budżecie zarezerwowanych jest 1,5 mld złotych na ich budowę i ulepszanie. Drugie tyle mają na ten cel wyłożyć samorządy. Podkreślił jednak, że stworzenie funduszu dróg samorządowych w przyszłości mogłoby znacznie usprawnić i ułatwić ich finansowanie. Nie wystarczy bowiem inwestycja w autostrady – by transport w kraju funkcjonował właściwie, niezbędny spójny system dobrych jakościowo dróg.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl