Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Jakie czynniki wpływają na zmianę zachowania podczas prowadzenia pojazdu?Co powoduje, że w trakcie jazdy często się denerwujemy i tracimy cierpliwość? Na takie nieprzewidziane zachowania wpływa wiele czynników. Wszystko zależy od upodobań kierowcy. Jeden woli jeździć przy głośnej muzyce, inny w kompletnej ciszy. Jeden nie wyobraża sobie jazdy bez towarzyskich pasażerów, inny lubi podróżować wyłącznie w samotności. Tak więc ilu kierowców, tyle stylów jazdy. 
Głównym bodźcem wpływającym na jakość jazdy są emocje. To one sterują kierowcą. Jednak wszystko zależy od podatności na emocje, od umiejętności kontrolowania ich. Przykładowo, ostrzejsza muzyka czy rozmowy z pasażerami niewątpliwie mają wpływ na zachowanie kierowcy. Dlaczego tak się dzieje? Takie czynniki są zwykłymi rozpraszaczami uwagi, ale jednocześnie są zjawiskami generującymi emocje. Wpływ na zachowanie kierowcy jest więc dwukrotny- rozmowa może wspomagać uwagę, wpływać na spokój i czujność lub jeżeli jest nieodpowiednio prowadzona może prowadzić do irytacji. Podobnie jest podczas słuchania muzyki. Ostre utwory powodują agresję osoby prowadzącej auto, natomiast utwory wolne i spokojne tonizują osobę za kółkiem. 


Bardzo ciekawy jest również fakt, iż wpływ na jazdę ma rozmowa telefoniczna z bliskimi osobami, z którymi jesteśmy emocjonalnie związani. Taki dialog pogarsza orientację w terenie. Co więcej, rozmowa telefoniczna podczas jazdy wzbudza niechęć i oburzenie wśród innych uczestników ruchu drogowego.
Inne ciekawostki? Mało kto wie, że jedzenie podczas prowadzenia auta jest bardziej niebezpieczne niż picie (oczywiście napojów bezalkoholowych). Sprawdza się również teoria, iż regularne picie kawy za kierownicą przyczynia się do agresji słownej. 


W zasadzie trzeba przyznać, że jakakolwiek czynność wykonywana podczas prowadzenia auta niesie za sobą ryzyko. Dlatego podsumowując, aby bezpiecznie dotrzeć do celu, należy trzymać emocje oraz telefon na wodzy, a także nie należy przesadzać z kawą. Każda godzina podróży odsłania przed nami nowe zagrożenia, dlatego lepiej nie wystawiać na próbę naszych zdolności manewrowych. 

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl