Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Jutro rusza #protest69 – o co w nim chodzi?

Już jutro, czyli w piątek 17 sierpnia polscy kierowcy ciężarówek wezmą udział w proteście będącym odpowiedzią na policyjną akcję „TIR”.

Protest kierowców ciężarówek – czego dotyczy?

Biorąc udział w proteście, kierowcy ciężarówek chcą pokazać swój sprzeciw wobec nagonki, jaką ich zdaniem jest policyjna akcja „TIR”. W ramach tej akcji prowadzący pojazdy ciężarowe są karani za zbyt długie wyprzedzanie na drogach ekspresowych oraz autostradach. Do tej pory policja wystawiła już z tego tytułu ponad 650 mandatów, a ich liczba stale rośnie.

Nie podoba się to protestującym kierowcom ciężarówek, którzy zwracają uwagę na to, że w polskim prawie brakuje unormowania ,,zbyt długiego wyprzedzania", co oznacza, że każde wyprzedzanie można uznać za wykroczenie. To jednak nie jedyna problematyczna kwestia. Kierowcy skarżą się również na to, że ograniczając im możliwość wyprzedzania, uniemożliwia im się również efektywne i komfortowe wykonywanie swoich obowiązków (zob. zdjęcie).

Protest kierowców ciężarówek – jak będzie wyglądał?

Zgodnie z założeniami protestu, kierowcy ciężarówek będą poruszali się z prędkością o 10km/h mniejszą niż dopuszczalna prędkość na danym obszarze. Oznacza to, że na autostradzie ich licznik wskaże nie więcej niż 69 km/h, w terenie zabudowanym: 40 km/h, a w terenie niezabudowanym: 60 km/h. Przewiduje się, że akcja spowoduje powstanie korków przy węzłach autostradowych, w związku z czym pojazdy osobowe nie będą mogły się włączyć do ruchu, a miasto zostanie zablokowane.

Celem protestu jest pokazanie, jak będą wyglądać drogi, kiedy kierowcy ciężarówek zaczną się nadgorliwie stosować do wszystkich narzuconych im zasad.

Nie wszystkie akcje odnoszące się do samochodów ciężarowych spotykają się ze sprzeciwem kierowców. Przykładem ciekawej i pożytecznej  akcji jest poradnik "Uwaga na TIRy", o którym przeczytacie TUTAJ.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl