Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Kierowco! Co Cię czeka w 2016 roku?

Wraz z nowym rokiem wielu z nas marzą się zmiany: wyglądu, pracy, stylu życia. Są jednak również takie zmiany, których wolelibyśmy uniknąć, a do takich wielu zaliczyłoby zaostrzenie przepisów i zwiększenie kar za ich nieprzestrzeganie. Tego rodzaju zmiany nie ominą w 2016 roku kierowców. Więcej o nich poniżej.


Młody kierowca z naklejką

Już od 4 stycznia 2016 roku świeżo upieczony kierowca przez okres dwóch lat będzie pozostawał na tzw. okresie próbnym. W tym czasie jest zobowiązany umieszczać na prowadzonym przez siebie pojeździe naklejkę zielonego liścia. Nawet, jeśli pożycza auto i jedzie z doświadczonym kierowcą nie może o tym oznaczeniu zapomnieć, inaczej czekają go punkty karne oraz mandat.


Fotoradary zmieniają „właściciela”

Fotoradary, które do tej pory były zarządzane przez straż miejską przejdą w ręce Inspekcji Transportu Drogowego i policji. Co to oznacza w praktyce? Z pewnością bardziej rygorystyczne egzekwowanie złamanych przepisów, a do tego wyższe mandaty za przekroczenie prędkości.


Wyższe kary

Nowy rok przynosi również zmianę w taryfikatorze mandatów i punktów karnych. Kierowców nieprzestrzegających przepisów czekać będą zdecydowanie surowsze kary. Przykładowo: za jazdę bez uprawnień grozi kara pozbawienia wolności (co najmniej 2 lata), a za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – mandat w wysokości 300 złotych i 4 punkty karne (dotychczas 100 złotych i 2 punkty karne).


Dodatkowe badania lekarskie dla kierowców zawodowych

Ta informacja raczej nie ucieszy kierowców, którzy mają problemy ze snem. Nowe przepisy unijne nakazują przeprowadzenie dokładniejszych badań kierowców zawodowych, a ci, którzy mają problemy ze snem mogą nawet utracić prawo jazy. 


Opłaty związane z rejestracją auta

A na koniec dobra wiadomość: w 2016 roku zniesiona zostaje opłata recyklingowa, w związku z czym kierowca, który zdecyduje się na zakup auta, nie będzie musiał już wpłacać 500 złotych na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl