Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Kierowcy zawodowi zarabiają coraz więcej

Jak pokazują statystyki, pensje kierowców wzrosły średnio o ok. 230 złotych w porównaniu do roku 2017. Obecnie przeciętne wynagrodzenie zawodowego kierowcy wynosi 5032 zł netto. Nie brakuje jednak na rynku również i tych, którzy otrzymują zapłatę sięgającą ponad 7 tys. zł.


Brakuje kierowców w firmach transportowych

Branża TSL cierpi na deficyt kierowców zawodowych. Coraz mniej młodych osób decyduje się na podjęcie pracy za kierownicą ciężarówki, w związku z czym rośnie odsetek kierowców w wieku powyżej 50 roku życia. By zachęcić młodych do podjęcia zatrudnienia, firmy transportowe oferują nowym pracownikom szereg benefitów, wśród których wymienić można choćby: dofinansowanie dojazdu do pracy lub szkoleń, pakiet socjalny, bony świąteczne czy telefon komórkowy. Kluczowe jest również coraz wyższe wynagrodzenie, którego wysokość rośnie wyraźnie szybciej niż w innych branżach.

Ile zarabia kierowca zawodowy?

Według raportu TransJobs.eu na konto kierowcy wpływa średnio ok. 5 tys. zł. Co siódmy może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 7 tys. zł, a tylko 2,5% badanych zarabia równowartość minimalnej krajowej, czyli 2100 zł brutto. W porównaniu do ubiegłego roku kieszeń kierowcy jest zatem bogatsza średnio o 230 złotych. Najwięcej zyskują ci, którzy jeżdżą na przyczepach typu mega i ponadgabarytowych. Zestawy te są najczęściej są wykorzystywane na długich trasach, na których kierowcy mogą liczyć na największe zarobki.

W transporcie międzynarodowym (kraje UE) mediana zarobków wynosi 6,1 tys. zł. Prawie dwukrotnie mniejsza (3,5 tys. zł) jest mediana zarobków w ruchu krajowym. Najmniej zarabiają kierowcy lokalni – mediana ich zarobków sięga 2,9 tys. złotych.

Badania wykazały również, że najwięcej zarabiają kierowcy pracujący w systemie 4/1, czyli 4 tygodnie w pracy - 1 tydzień w domu. Jest to system opłacalny, lecz również najbardziej wymagający – zwłaszcza dla kierowców, którzy posiadają rodziny.

Przeczytaj: : Życie kierowcy zawodowego: jak poradzić sobie z rozłąką?

Chcesz dołączyć do grona dobrze zarabiających kierowców? Zapraszamy do ekipy HITA! :) Zapoznaj się z naszymi oczekiwaniami.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl