Gotówka z faktury już po 14 dniach tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Komisja Europejska przygląda się ustawom o płacy minimalnej

Na początku był MILoG, a potem „szał” płac minimalnych ogarnął inne państwa. Dziś stawki minimalne są już ustalone we Francji, we Włoszech, na Węgrzech. Od 2017 roku mają się pojawić również w Polsce. Zanim się to jednak wydarzy, Komisja Europejska weźmie je pod lupę... 

Rzecz o płacach minimalnych

1 stycznia 2015 roku Niemcy wprowadziły u siebie ustawę o płacy minimalnej, zgodnie z którą firmy transportowe zobowiązane są do płacenia przejeżdżającym tu kierowcom stawki 229 euro, a po zmianach – 236 euro miesięcznie. Za przykładem naszego zachodniego sąsiada poszły wkrótce Norwegia, Austria, a od 1 lipca 2016 roku także Francja, która ustaliła minimalną stawkę godzinową na poziomie 9,67 euro. W ostatnich dniach pojawiły się również wiadomości o podobnych krokach podjętych we Włoszech i na Węgrzech, a także o polskich przymiarkach do stawki minimalnej, która od 1 stycznia 2017 roku ma wynosić 13 złotych brutto.

Komisja Europejska interweniuje

Już 2 miesiące temu Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie francuskiej Loi Macron, zaś Niemcom wysłała w tej sprawie upomnienie. Zdaniem Komisji ustawy w nieproporcjonalnym stopniu ograniczają wolność świadczenia usług oraz wolność przepływu dóbr w UE. Oprócz tego, że wprowadzają minimalne stawki godzinowe, wnoszą również szereg biurokratycznych zawiłości, które znacząco spowalniają proces transportu, a to odbija się między innymi w kosztach. Komisja Europejska, to organ, który stoi na straży równowagi między ochroną socjalną pracowników a wolnym przepływem usług w transporcie drogowym, dba również o to, by przepisy we wszystkich krajach członkowskich były jednolicie egzekwowane. W związku z tym, w obszarze ustaw o płacach minimalnych muszą zostać podjęte konkretne kroki, które zwiększyłyby płynność sektora transportu drogowego. Jakie to będą kroki? Zapewne dowiemy się niebawem.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl