Gotówka z faktury już po 14 dniach tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Koniec z koleinami na drogach?

Dziurawe drogi, koleiny, popękany asfalt to zmora polskich kierowców. Jedną z przyczyn tego rodzaju problemów jest intensywne niszczenie infrastruktury drogowej przez przeciążone pojazdy, których masa niekiedy znacząco przekracza dopuszczalne normy. By temu zapobiec, zespół specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej opracowuje innowacyjny system, który pozwoli na bardziej skrupulatną i skuteczną egzekucją przepisów z zakresu obciążeń pojazdów. 

Polskie drogi = złe drogi 

Stan polskich dróg pozostawia wiele do życzenia. Według raportu GDDKiA w 2014 roku blisko 40% z nich wymagało naprawy, z czego ponad 13% - naprawy natychmiastowej. Choć jakość budowanych nawierzchni jest coraz wyższa, to jednak dość szybko ulegają one zniszczeniom, między innymi wskutek nadmiernej eksploatacji przez przeciążone samochody ciężarowe. Zgodnie z raportem Instytutu Badawczego Dróg i Mostów masa co trzeciego pojazdu tego typu przekracza dopuszczalne normy. 

Kontrola Inspekcji Transportu Drogowego to za mało

W 2015 roku Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała ok. 7 tysięcy pojazdów, z czego blisko 6 tysięcy otrzymało mandat za niedozwoloną masę. Ponieważ kontrole tego rodzaju są wyrywkowe i obejmują niewielki odsetek pojazdów, przewoźnicy często czują się bezkarni i przekraczają dopuszczalne normy dopuszczalnych obciążeń. A konsekwencje tego są mocno odczuwalne: zużycie nawierzchni przez ciężarówkę o nacisku na oś przekraczającym 20 ton jest porównywalne do przejazdu 2,5 miliona pojazdów osobowych! Prowadzi to nieuchronnie do zniszczeń dróg i ich nieustających remontów, które zakłócają ruch drogowy. 

System ważenia rozwiąże problem?

Kilka dni temu specjaliści z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej oficjalnie rozpoczęli współpracę z firmami, zajmującymi się nowoczesnymi systemami technologicznymi. Współpraca ma zaowocować stworzeniem innowacyjnego systemu ważenia pojazdów w ruchu. Celem tego systemu jest automatyczna kontrola masy pojazdów, co na bieżąco umożliwi wyciąganie konsekwencji i karanie przewoźników za łamanie przepisów. Autorzy projektu są zdania, że jego wdrożenie pozwoli zaoszczędzić na remontach dróg miliony złotych. Przy okazji zmniejszeniu ulegną problemy z utrudnieniami drogowymi, a ruch stanie się bardziej płynny i bezpieczny. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Czechach. Czy Polska będzie drugim krajem na świecie z nowoczesnym systemem ważenia pojazdów w ruchu?

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl