Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

KREPTD wystartuje już 30 listopada

Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD) to rozwiązanie, które funkcjonuje już w wielu państwach europejskich, a za kilka tygodni pojawi się również w Polsce. Co zmieni KREPTD? Jakie przyniesie korzyści? Wyjaśniamy poniżej.

KREPTD – co to takiego?

Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego to wykaz firm transportowych, które posiadają pozwolenie na wykonywanie przewozów. Celem tego rozwiązania jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz eliminacja z rynku nieuczciwych przewoźników. Od momentu wprowadzenia nowych przepisów, każdy klient będzie mógł zweryfikować dane firmy, z usług której chce skorzystać, niwelując w ten sposób ryzyko trafienia na oszusta. Rozwiązanie to działa już w wielu państwach europejskich, a rejestry każdego z nich trafiają do ogólnej bazy danych, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa przewozów w całej Europie.

Rejestr w Polsce już od 30 listopada

Nowe regulacje zaczną obowiązywać polskie firmy transportowe niemal 5 lat po właściwym terminie narzuconym przez Komisję Europejską, czyli dokładnie od 30 listopada br. Od tego dnia każdy przewoźnik będzie zobowiązany zarejestrować się w specjalnym systemie przygotowanym przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) - za pośrednictwem formularza lub przez uprawnione organy. Po rejestracji nastąpi automatyczna weryfikacja firmy.

Jakie informacje znajdować się będą w rejestrze?

Oprócz informacji na temat rodzaju posiadanego przez przewoźnika pozwolenia, w rejestrze znajdować się będą również wzmianki o naruszeniach, np. o braku zainstalowanych tachografów w pojeździe, używaniu dwóch kart kierowców czy o przekroczeniu czasu pracy. Część danych firmy będzie jawna i publicznie dostępna (m.in. REGON, NIP, rodzaj zezwolenia, itp.), a pozostałe informacje będą udostępniane na wniosek. Jak podaje GITD, w przyszłości KREPTD zostanie połączony z rejestrami, takimi jak CEIDG, KRS czy baza REGON.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl