Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Lato w kabinie – czy możesz prowadzić auto w klapkach?

Wakacje to trudny okres dla kierowców zawodowych. Nawet w najbardziej upalne dni są bowiem zobowiązani do zakładania pełnego obuwia. Nie dzieje się to jednak bez przyczyny.


Średnio co siódmy kierowca przyznaje, że nieodpowiednie obuwie podczas jazdy doprowadziło u niego do chwilowej utraty kontroli nad pojazdem. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a uaktywnia się szczególnie latem. To właśnie wtedy wysoka temperatura zachęca nas do zakładania japonek, klapek, chodaków, a nawet do poruszania się boso. Takie „obuwie” idealnie nadaje się do spacerowania po plaży, jest jednak niedopuszczalne podczas prowadzenia pojazdu.


Jak pokazują statystyki, z powodu nieodpowiedniego obuwia u kierowców, każdego roku dochodzi w Wielkiej Brytanii do ok. 1,5 miliona wypadków drogowych. By uniknąć tego rodzaju sytuacji, w wielu państwach europejskich są prowadzone kontrole obuwia kierowców zawodowych. Przykładowo, prowadzenie pojazdu w klapkach grozi mandatem w wysokości 75 euro w Niemczech, 80 euro w Hiszpanii, a 90 euro we Francji.


Co ciekawe, nie we wszystkich krajach jazda w japonkach jest zabroniona odpowiednim zapisem w kodeksie ruchu drogowego. W dokumencie tym pojawia się jednak zapis o zakazie jazdy w warunkach utrudniających swobodę ruchu, a do takich można zaliczyć kierowanie w niestabilnym obuwiu.


Jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo za kierownicą, a przy okazji uniknąć kłopotów podczas ewentualnej kontroli policyjnej w Polsce czy za granicą, zrezygnuj z klapek na rzecz sandałów. Ich zaletą jest to, że w sposób stały obejmują stopę, pozwalając również na skuteczną jej wentylację w okresie wakacyjnych upałów. Dodatkowo, by zapewnić sobie maksimum komfortu i bezpieczeństwa w czasie jazdy, zadbaj o to, by podeszwa w Twoim obuwiu nie przekraczała 25 mm grubości, nie była zbyt twarda ani szeroka. 

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl