Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Niepełnosprawni za kierownicą

Niepełnosprawność nie musi oznaczać rezygnacji z prowadzenia samochodu i wyrzuceniem prawa jazdy do kosza. Często wyjściem z sytuacji jest dostosowanie pojazdu do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Główną przyczynę niepełnosprawności osób w Polsce stanowią schorzenia układu krążenia, narządów ruchu a także schorzenia neurologiczne. Niższy jest jednak udział procentowy osób z chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym oraz uszkodzeniami wzroku i słuchu. Mimo, iż niektóre z tych schorzeń wykluczają osoby z możliwości posiadania prawa jazdy, to jednak w wielu przypadkach nie ma przeciwwskazań do prowadzenia auta. Jedynym warunkiem jest właściwe zmodyfikowanie samochodu poprzez wyposażenie go we właściwie dobrany system wspomagający czynności fizyczne takiej osoby.Systemy wspomagające zmotoryzowanych osób niepełnosprawnych:

- systemy ułatwiające wsiadanie

- systemy odpowiedzialne na mocowanie oraz przewóz wózków inwalidzkich

- mechanizmy sterujące, służące kierowcy do kontroli samochodu niezależnie od jego dysfunkcji. Najpopularnieszymi mechanizmami sterującymi są ręczny gaz i hamulec, nierzadko połączony z automatyczna lub manualną bezsprzęgłową skrzynią biegów,

- inne urządzenia wspomagające, takie jak sterowanie regulacją foteli, szyb czy lusterek.


Ważne jest także, aby samochód osoby niepełnosprawnej był odpowiednio oznaczony. Znacznie ułatwi to korzystanie z miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Do tego konieczne jest wyrobienie karty parkingowej, którą można uzyskać w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta. Warto korzystać z możliwości jakie dają nam nowoczesne technologie. Dzięki temu nawet osoby niepełnosprawne, pomimo swoich ograniczeń, nie muszą rezygnować z przyjemności jaką jest jazda samochodem, a tym samym nie są one wykluczane ze środowiska społecznego.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl