Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Nośmy odblaski dla bezpieczeństwa własnego i bezpieczeństwa innych

Przyszła jesień, a wraz z nią zmiany w pogodzie. Dni są coraz krótsze i coraz szybciej robi się ciemno. Na drogach warunki również są niesprzyjające. Dlatego też zarówno piesi, jak i rowerzyści powinni szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Powinni „uzbroić się” w elementy odblaskowe. 

Statystyki mówią same za siebie. Piesi i rowerzyści stanowią ponad 30% ogólnej liczby osób, które poniosły śmierć w zdarzeniach drogowych. Dlatego też tak ważne jest, by każdy we własnym zakresie (zarówno rowerzysta, jak i pieszy) zadbał o swoje bezpieczeństwo na drodze. Policja sprawdza, czy piesi stosują się do ogólnie panujących zasad i czy korzystają z elementów odblaskowych. 

Co dają odblaski?
Odblaski dają przede wszystkim szansę. Szansę na to, iż kierowca poruszającego się po jezdni pojazdu zauważy osobę pieszą lub kierującą rowerem. Osoba używająca odblasków jest widoczna z odległości nawet 140 metrów. Odległość ta i idący z nią w parze czas, daje kierowcy możliwość na prawidłową reakcję.  

Gdzie kupić odblaski?
Odblaski dostępne są praktycznie wszędzie – na stacjach benzynowych, w marketach, w osiedlowych sklepikach. Mogą przybierać różną formę: opaski, kamizelki, bransoletki, elementy doczepione do ubrania, gadżety. Pełnią jednak jedną funkcję – dają poczucie bezpieczeństwa i sprawiają, że jesteśmy widoczni na drodze. Równie istotne co ich posiadanie, jest ich odpowiednie ulokowanie. Elementy odblaskowe najlepiej sprawdzają się na wysokości kolan, w obrębie dłoni, na środku klatki piersiowej lub pleców. 

Obowiązkowe odblaski
Przypominamy! Od 31 sierpnia 2014 roku obowiązek noszenia odblasków w miejscu widocznym dla kierowców ma każdy pieszy poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym. Brak takiego elementu wiąże się z otrzymaniem mandatu w wysokości 100 złotych. 

A już 12 października rusza „Tydzień bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg”. Nośmy odblaski i świętujmy ten tydzień razem

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl