Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Nowelizacje prawa drogowego poparte przez Senat

Wczoraj, 22.07., senat poparł dwie nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym.  

Przygotowane przez MSW nowe przepisy dotyczą systemów Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Na ich mocy zostaną też wprowadzone nowe e-usługi: „Sprawdź moje uprawnienia”, „Sprawdź informację o punktach karnych”, „Mój pojazd”, „Udostępnij dane pracodawcy” czy „Sprawdzenie szkoły jazdy”. W planach jest też utworzenie usług powiadamiania kierowców oraz właścicieli pojazdów o ważnych terminach związanych z pojazdami lub prawami jazdy.

Nowe przepisy przewidują też rozszerzenie zakresu danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Gromadzone będą w niej informacje dotyczące np.: badań technicznych pojazdów  i zdarzeń ubezpieczeniowych. W ustawie są rozwiązania, które poprawią jakość danych i informacji gromadzonych w CEP i CEK. Jak informowało MSW, wprowadzone zostaną nowe mechanizmy, które zmniejszą ryzyko błędów w tych rejestrach. 

Druga, niewielka nowelizacja Prawa o ruchu drogowym rozszerza zakres podmiotów uprawnionych do prowadzenia stacji kontroli pojazdów. Według przepisów, które wejdą w życie w przyszłym roku, prawo takie będą miały tylko podmioty, które są "przedsiębiorstwami". Sejmowa ustawa rozszerzyła to prawo także o jednostki, podległe np. niektórym ministerstwom. Z kolei senatorowie zaproponowali w ramach przyjętych poprawek dodanie do tej listy szkół, kształcących "w zawodach związanych z naprawą i eksploatacja pojazdów" oraz jednostek Państwowego Ratownictwa Medycznego.

źródło: PAP


Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl