Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Od północy nie można wjeżdżać do Rosji

Nie udało się dojść do porozumienia polskiej i rosyjskiej stronie w sprawie transportu między obydwoma krajami. W związku z tym dziś pierwszy dzień kiedy obowiązują nowe przepisy: polskie ciężarówki nie mogą już wjeżdżać na teren Rosji, a rosyjskie – na teren Polski.


Polski przewoźniku: od dziś zakaz wjazdu do Rosji

Rosyjska strona nie odniosła się pozytywnie do prób negocjacji z polskiej strony. Taką informację przekazał w poniedziałek Jerzy Szmit – Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa. W związku z tym polskie ciężarówki zmuszone były do północy opuścić Rosję i od tej pory obowiązuje je zakaz wjazdu na ten teren. Za niedotrzymanie tego zakazu grozi im kara w wysokości 50 tysięcy złotych za każdego tira. Podobnie rzecz się ma w drugą stronę: rosyjskie ciężarówki nie mogą wjechać na teren Polski pod groźbą kary w wysokości 15 tysięcy złotych.


I co dalej?

Polska planuje kontynuować negocjacje ze stroną rosyjską. Najpierw jednak, jak podkreśla wiceminister Szmit, potrzeba jasnej deklaracji Rosjan, że drzwi do zmian w przepisach są otwarte. W przeciwnym razie negocjacje nie będą miały sensu. Co się stanie, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia? Według szacunków Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (SMPD) blokadę rosyjską na przewozy transportowe odczuje ok. 2,5 tysiąca polskich firm transportowych. Odnotują one stratę ok. 200 tysięcy przejazdów, z których każdy wart jest ok. 2 tysiące euro. Jakie są szanse na to, że Rosja przychyli się do polskich propozycji? Po zamknięciu granic dla polskich ciężarówek, Rosja liczyła, że uda się jej przewozić towary na teren Unii Europejskiej przez Ukrainę. Ukraina jednak zamknęła drogi na rosyjski transport i Rosja ma teraz niemały problem. Czy rozwiąże go przez porozumienie z Polską?

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl