Gotówka z faktury już po 14 dniach tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Polski transport ładunków zalicza spadek

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż rok temu, w roku 2014, przewieziono 1840 milionów ton ładunków. Oznacza to spadek o 0,4% w stosunku do roku poprzedniego. Objął on wszystkie rodzaje transportu, czyli transport kolejowy, samochodowy, morski oraz rurociągowy.
 
Transport mebli
Główny Urząd Statystyczny w maju tego roku opublikował raport „Transport drogowy w Polsce w latach 2012-2013”. Ukazuje on bardzo ciekawą tendencję w transporcie ładunków. W raportowanym okresie polskie firmy transportowe największy wzrost zanotowały w transporcie mebli i drewna. W 2013 roku przetransportowano prawie 16 milionów ton ładunków w postaci mebli. W porównaniu do roku poprzedniego był to rekordowy wzrost o 42% (transport mebli) i o 22% (transport drewna). Grupa ładunków związanych z transportem węgla brunatnego i kamiennego zanotowała znaczny spadek. 

Import, eksport – skąd, dokąd?
Niezmiennie od lat pierwsze miejsce w polskim eksporcie i imporcie zajmują Niemcy. Jednak w roku 2013, pierwszy raz po roku 2010, spadł import ładunków od naszego zachodniego sąsiada. Eksport stale rośnie. W roku 2013 wyniósł ponad 24 miliony ton.  W tym samym roku Polska zanotowała również wzrost importu z Litwy o ponad 80% w porównianiu z rokiem ubiegłym. 

Puste przebiegi
Z roku na rok spada również liczba pustych przebiegów. Poziom 22% w roku 2012 spadł do 21% w roku 2013. Wynika z tego, iż przewoźnicy optymalizują swoje przewozy. Puste przebiegi w transporcie krajowym spadły do wartości 33%, natomiast w transporcie międzynarodowym do 13%.  Przewoźnicy mają nadzieję, że tendencja spadkowa się utrzyma. Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl