Gotówka z faktury już po 14 dniach tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Polsko-rosyjska gra o transport

Od kilku dni wrze na linii Rosja-Polska w sprawie wjazdów polskich przewoźników do Rosji. Nieudane negocjacje ze stroną rosyjską skłoniły polskich przewoźników do podjęcia prób rozwiązania trudnej sytuacji we własnym gronie. Jaki będzie ciąg dalszy tej historii?O co chodzi z tą Rosją?

Rosjanie chcą ograniczyć polski transport na terenie swojego kraju. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, traktują niektóre rodzaje przewozów z Polski nie jako transport dwustronny, ale transport z krajów trzecich wymagając przy tym specjalnych, dodatkowych zezwoleń. Ich pula jest ograniczona. Polskie firmy transportowe obsługujące rynek rosyjski mogą ponieść na nowych ustaleniach niebotyczne straty. Stąd podjęte zostały próby negocjacji. W ubiegłą środę odbyło się spotkanie między polskimi i rosyjskimi przedstawicielami, jednak nie udało się osiągnąć porozumienia. Nasz oponent proponuje rozwiązania, które wykluczyłyby z rynku rosyjskiego 85% polskich przewoźników, na co pozwolić sobie nie możemy. 


Polscy przewoźnicy próbują znaleźć rozwiązanie

Ponieważ negocjacje z Rosją póki co nie przynoszą korzystnych rezultatów, polscy przewoźnicy sami szukają sposobu, by uporać się z sytuacją. Wieczorem 8-ego lutego szukali oni alternatywnych rozwiązań podczas spotkania w okolicach Białej Podlaskiej. Do jakich wniosków doszli. Przede wszystkim negocjacje z rosyjską mają trwać nadal, bez korzystania z narzędzi jakimi są protesty - priorytetem ma być ustalenie warunków, które byłyby równoprawne i korzystne dla obu stron negocjacji.


Czego oczekują polscy przewoźnicy?

Nowe regulacje wymagają od przewoźników pięciu dokumentów potwierdzających przewóz z Polski do Rosji – zamiast tego, chcieliby oni, by wystarczył jeden. Polska strona czeka na odpowiedź ze strony Rosjan. Jeśli będzie ona aprobująca, wkrótce może dojść do rozwiązania problemu: negocjacji liczby zezwoleń na przewozy dla obu stron, a także szybkiego wznowienia transportu. Czy do tego dojdzie?

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl