Gotówka z faktury już po 14 dniach tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Polsko-rosyjskiej wojny o transport ciąg dalszy

Dziś i jutro w Krakowie odbędzie się kolejna tura rozmów na temat samochodowego przewozu towarów między Polską i Rosją. Pertraktacje będą trudne, zwłaszcza, że rosyjska strona nie ukrywa swoich chęci wyeliminowania polskich przewoźników ze swojego rynku.

Polskie firmy transportowe są zmęczone 

Restrykcje i utrudnienia, jakie czekają na polskich przewoźników, chcących przekroczyć rosyjską granicę są tak duże, że wielu z nich świadomie rezygnuje z tego kierunku podróżowania. W środowisku nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że to koniec przewozów na rynek rosyjski. Wbrew ustaleniom, jakie zapadły kilka miesięcy temu, Rosjanie wciąż wymagają od wszystkich polskich przewoźników dwóch zezwoleń: jednego ogólnego, a drugiego na kraje trzecie. Eksperci zaznaczają, że wysoce niesatysfakcjonującą jest też ilość i jakość wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, a budowa strategii rozwoju jest wręcz niemożliwa w oparciu o taki ruch graniczny.

Czy rozmowy w Krakowie coś zmienią?

Jak pokazują dane, polskie firmy transportowe odnotowały wyraźny spadek aktywności na rynku rosyjskim – ich udział w transporcie do Rosji wynosi zaledwie 4% wśród wszystkich przewozów międzynarodowych. Co ciekawe, nie zaobserwowano tego rodzaju spadków, jeśli chodzi o rosyjski tranzyt towarów przez terytorium Polski. Ten temat, jak również kwestie, dotyczące dalszej współpracy będą omawiane dziś i jutro podczas polsko-rosyjskich negocjacji w Krakowie. Polską stronę będzie reprezentował minister Jerzy Szmit, zaś rosyjską – wiceszef resortu transportu Nikołaj Asauł. W rosyjskich mediach mówi się o spodziewanych „niespodziankach z polskiej strony”. Jaki będzie efekt polsko-rosyjskiego spotkania? Dowiemy się już jutro.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl