Gotówka z faktury już po 14 dniach tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Spedycja

Spedycja jest odłamem zorganizowanego transportu towarów. Początek spedycji szacuje się na wiek XV. Spedycja rozwinęła się znacznie bardziej, gdy wynaleziono maszynę parową. Kolejne lata przyczyniły się jeszcze bardziej do rozwoju technologii. Spedycją nazywamy w ten sposób każdą działalność gospodarczą, która zajmuje się dowozem produktów w związku z czyimś poleceniem. Wyróżniamy kilka rodzai spedycji. Głównym podziałem jest spedycja materialna, ale także niematerialna.

Ta pierwsza grupa jest nastawiona na sprzedaż, ma charakter typowo publiczny, nieograniczony. Jest dostępna dla każdego. Spedycja nieodpłatna inaczej zwana spedycją własną jest jedną częścią gospodarki, natomiast ma tylko i wyłącznie jednego wytwórcę.


Czym zajmuje się spedycja?

Przede wszystkim wyborem środka transportu. Spedycja polega na przyjmowaniu zleceń,udzielaniu porad, sporządzaniu dokumentacji transportowej, odbiorze przesyłek od nadawcy. Ubezpieczaniem przesyłek także zajmuje się spedycja. Ponadto ma za zadanie przekazanie przesyłki odbiorcy, uprzedniego przygotowania przesyłki do transportu. Spedytor, czyli osoba, która organizuje dowożenie ładunków staje się odpowiedzialna za zarówno dowóz jak i odwożenie. Ponosi pełną odpowiedzialność za transportowanie towaru. Spedytor załadowuje transport jak i rozładowuje. Prócz licznych stałych obowiązków może także podjąć się czynności dodatkowych. Wśród nich jest : sprzedaż przesyłki, składowanie przesyłki, czy też podjęcie należności za dostarczoną przesyłkę.Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl