Gotówka z faktury już po 14 dniach tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Tachografy

Z pojęciem transportu drogowego oraz wszelkiego rodzaju usług transportowych wiąże się także pojęcie tachografów. Przepisy prawne określają bowiem dopuszczalny czas pracy kierowców, a ich realizacja sprawdzana jest właśnie z użyciem tych urządzeń.

Tachografy montowane są w samochodach ciężarowych i autobusach, a ich zadaniem jest zapisywanie czasu pracy kierowcy, przebytych kilometrów oraz prędkości pojazdu. Tachografy analogowe zapisują te informacje na dyskach papierowych (tzw. wykresówki). Niektóre rodzaje urządzeń rejestrują także obroty silnika. Prawidłowe działanie tachografu sprawdzane jest przez warsztaty z upoważnieniem od Głównego Urzędu Miar. Każdy pojazd z tachografem realizujący usługi transportowe musi przechodzić okresowe kontrole co dwa lata lub po każdej wymianie opon.

Samochody ciężarowe wyprodukowane po 1 maja 2006 roku zgodnie z przepisami muszą zawierać tachografy cyfrowe. W ich przypadku wszystkie informacje zapisywane są nie na wykresówkach, ale w pamięci urządzenia. Kierowca może sprawdzić te informacje poprzez wykonanie wydruku lub za pośrednictwem oprogramowania służącego do analizy danych. Pamięć wewnętrzna tachografu zawiera informacje z 365 dni wstecz (z wyjątkiem prędkości – dane na ten temat przechowywane są z ostatnich 24 godzin jazdy).


Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl