Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Tata-kierowca i dziecko na wakacjach – czy mogą wyruszyć we wspólną trasę?

Dziś Dzień Taty, czyli święto, które obchodzi wielu z naszych kolegów-kierowców. Świętują również dzieci, ponieważ tego dnia kończy się rok szkolny. To idealny moment, by Ojcowie, którzy są wiecznie w trasie, mogli zabrać swoje pociechy na wspólną wakacyjną wyprawę ciężarówką.


Dziecko w ciężarówce – jakie zasady?

Przewożenie małych pasażerów ciężarówką jest objęte takimi zasadami jak w przypadku samochodów osobowych. Oznacza to, że każde dziecko, które mierzy mniej niż 150 cm, musi być przewożone w specjalnym, dopasowanym do wzrostu i wagi foteliku, który jest ustawiony przodem do kierunku jazdy. Dzięki takiej ochronie, podczas gwałtownych manewrów lub ewentualnych wypadków, ryzyko, że dziecko poniesie w nich szkodę na zdrowiu jest znacznie mniejsze. Istnieje również możliwość przewożenia dzieci powyżej 135 cm wzrostu na tylnym siedzeniu ciężarówki. Należy jednak przy tym pamiętać o przypięciu malucha pasami bezpieczeństwa.


Wyjazd z dzieckiem w trasę za granicę – jakie dokumenty?

Kiedy chcemy zabrać swoją pociechę za granicę, musimy uprzednio wcześniej zadbać o wyrobienie jej odpowiednich dokumentów. By dziecko mogło wraz z rodzicem przekroczyć granice kraju, potrzebny jest mu paszport lub dowód osobisty, który obowiązuje na terenie krajów należących do strefy Schengen. Nie należy również zapomnieć o ubezpieczeniu zdrowotnym, czyli o karcie EKUZ, którą można wyrobić bezpłatnie w oddziale wojewódzkiego NFZ.


Kiedy NIE MOŻESZ zabrać dziecka w trasę?

Należy pamiętać o tym, że zabranie pociechy na wspólną trasę nie zawsze jest możliwe. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kierowca realizuje transport ADR, czyli przewozi towary niebezpieczne. Zgodnie z przepisami w takim wypadku trasa musi zostać odbyta przez kierowcę bez udziału pasażerów, którzy nie są członkami załogi pojazdu. Za złamanie tego przepisu kierowcy grozi mandat w wysokości 500 złotych. Wysokie kary zostają również nałożone na przewoźnika.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl