Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Transport, spedycja i logistyka w 2019 roku

W jakim kierunku branża TSL będzie się rozwijać w 2019 roku? Poniżej prezentujemy 3 zmiany, które najprawdopodobniej pojawią się w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

1) Nowe inteligentne tachografy

Już od 15 czerwca 2019 roku w każdej ciężarówce musi pojawić się inteligentny tachograf. Urządzenia najnowszej generacji będą wyposażone nie tylko w licznik czasu pracy kierowcy, ale również w automatyczny zapis lokalizacji, która będzie się aktualizować co 3 godziny od momentu rozpoczęcia pracy aż do jej zakończenia. Co więcej, inspektorzy będą mieli zdalnie przeglądać te dane bez konieczności zatrzymywania pojazdu do kontroli. Kontrola będzie miała miejsce dopiero w sytuacji, kiedy inspektor dopatrzy się jakichś nieścisłości lub prób manipulacji.

2) Co z pakietem mobilności?

Jeśli Parlament Europejski przyjmie ustalenia dotyczące zasad zatrudniania kierowców jeżdżących po unijnych drogach w obecnym kształcie, to możemy się spodziewać intensywnych kontroli płac minimalnych już w tym roku. Do rozstrzygnięcia pozostaje tyko kwestia tego, w jaki sposób i które rodzaje transportu będzie można karać za niedostosowanie się do norm. Pakiet Mobilności niesie również ze sobą zaostrzenie zasad kabotażu. Przy obecnym brzmieniu regulacji PM będzie mógł wykonać 3 kabotaże w ciągu 7 dni, jednak potem przez 5 dni nie będzie mógł wykonywać tego rodzaju przejazdów na terenie danego kraju.

3) Sankcje SENT

Sankcje wynikające z ustawy dotyczącej SENT zaczęły obowiązywać już z początkiem stycznia tego roku. Każdy przewoźnik ma w związku z tym obowiązek przekazywania informacji o przewożeniu towarów wrażliwych, a dane dotyczące lokalizacji muszą być przez niego przesyłane co minutę. W przeciwnym razie zarówno kierowcy, jak i firmie transportowej grożą wysokie kary/

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl