Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

„Uwaga na TIR-y” - poradnik da kierowców samochodów osobowych

Kilka dni temu Centrum Prasowe Renault opublikowało w sieci poradnik dla osób prowadzących na co dzień auta osobowe. Zawarte w nim wskazówki zwracają uwagę kierowców na to, jak zachować się na drodze podczas „spotkania” z ciężarówką, potocznie nazywaną "TIR-em". Jakie porady zawiera materiał Renault? Krótkie streszczenie poniżej.

 1. Pamiętaj o martwym polu 
  Każdy kierowca osobówki powinien pamiętać o tym, że osoby prowadzące samochody ciężarowe mają ograniczoną widoczność. Potężnych rozmiarów maszyna uniemożliwia dostrzeżenie tego, co dzieje się bezpośrednio przed nią i za nią, a także po bokach.

  O rozwiązaniu które może pomóc wyeliminować problem wypadków w martwym polu przeczytasz TUTAJ.

 2. Uważnie wyprzedzaj 
  Podczas wyprzedzania samochodów ciężarowych należy zachować szczególną ostrożność – zamiar ten należy sygnalizować odpowiednio wcześniej, nawet, gdy manewr jest wykonywany na drodze wielopasmowej. Należy przy tym dobrze oszacować długość wyprzedzanego pojazdu, by mieć pewność, że wystarczy czasu na dokończenie manewru.

 3. Zmieniasz pas ruchu? Nie zajeżdżaj drogi ciężarówce
  Jeśli planujesz zmienić pas ruchu, pamiętaj, by zachować odpowiednią odległość przed znajdującym się z tyłu pojazdem ciężarowym. Samochód ten posiada wiele większą masę, co wpływa na czas jego hamowania. Nie należy również zapominać o trudnościach z widzeniem przez drajwerów przestrzeni znajdującej się w martwym polu. 

 4. Ostrożnie na zakręcie! 
  Skręcający samochód ciężarowy potrzebuje więcej miejsca niż każdy inny pojazd. Z tego względu kierowcy osobówek powinni zadbać w takiej sytuacji o zachowanie odpowiednio bezpiecznej odległości. Wskazówka ta dotyczy również kierowców poruszających się na innych pasach - może się bowiem zdarzyć, że przy skręcie w prawo ciężarówka „zahaczy” o sąsiedni pas.

 5. Bezpieczna odległość to podstawa 
  Czy wiesz, że pojazdy o takich rozmiarach i masie jak ciężarówki są w stanie wytworzyć podmuchy wiatru zdolne zepchnąć z drogi samochód osobowy? Warto o tym pamiętać i w czasie jazdy W KAŻDEJ SYTUACJI zachować bezpieczną odległość od pojazdu ciężarowego. 

  To już koniec listy wskazówek zaproponowanych przez Renault. Dodalibyście do niej jakieś porady z własnego doświadczenia?
Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl