Gotówka z faktury już po 14 dniach tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

W Szwecji kabotaż pod lupą Komisji Europejskiej

Jak podaje portal etransport.pl, w efekcie skarg ze strony Swedish International Freight Association (SIFA) kabotaż w Szwecji znalazł się pod lupą Komisji Europejskiej.

Wprowadzone ostatnio w Szwecji przepisy implementujące Rozporządzenie nr 1072/2009 i praktyka ich stosowania (przynajmniej niektórych) wydają się być sprzeczne z Rozporządzeniem. Komisja ma wątpliwości w trzech obszarach. Pierwszy dotyczy implementacji Art. 8 (3) Rozporządzenia w odniesieniu do wymogu przedstawienia dowodów na okoliczność wykonywania kabotażu przez przewoźnika nie będącego rezydentem. Prawo krajowe w tym względzie wymaga, aby wszystkie dokumenty były przedłożone przez kierowców w momencie kontroli w przeciwieństwie do Rozporządzenia, które mówi o przedmiotowej dokumentacji będącej w posiadaniu operatora w jego siedzibie.

Drugie zastrzeżenie dotyczy wysokości kary za złamanie w Szwecji nowych regulacji – w przypadku, gdy kierowca nie jest w stanie udowodnić legalności wykonywanej operacji, podlega natychmiastowej karze w wysokości SEK 40.000. Wreszcie trzeci problem dotyczy implementacji art. 8 (2) Rozporządzenia w kwestii czasu operacji kabotażowych. Policja uznaje rozpoczęcie kabotażu już w momencie wjazdu na terytorium Szwecji w związku z wykonywaniem transportu międzynarodowego, a nie po jego wykonaniu jak przewiduje Rozporządzenie. Szwecja musi udzielić Komisji Europejskiej odpowiedzi do 17 sierpnia bieżącego roku.

Źródło: etransport.pl za pisil.plCopyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl