Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Wielka Brytania mówi “goodbye” Unii - wskazówki dla przewoźników

Już dziś w nocy Wielka Brytania opuści szeregi Unii Europejskiej, wkraczając tym samym w 11-miesięczny okres przejściowy, który do 1 stycznia 2021 roku praktycznie nic nie zmienia. Przewoźnicy powinni jednak już teraz zastanowić się, w jaki sposób ustalać warunki umów z brytyjskimi zleceniodawcami. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka aspektów, na które polskie firmy transportowe powinny zwrócić szczególną uwagę, podpisując umowy na okres wykraczający poza zakończenie okresu przejściowego.

3 kwestie, na które warto zwrócić uwagę, podpisując umowę z brytyjskim kontrahentem

 1. Płatności
  Każdy przewoźnik podejmujący współpracę z brytyjską firmą powinien zastanowić się nad tym, w jakiej walucie nastąpi rozliczenie usługi. Warto mieć na uwadze duże wahania kursu funta i w miarę możliwości ustalać płatności w bardziej stabilnej walucie.
   
 2. Koszty związane z realizacją zlecenia
  Po okresie przejściowym Brexit może wiązać się z dodatkowymi obostrzeniami i kosztami związanymi z opłatami celnymi czy uzyskaniem koniecznych pozwoleń. Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność odpowiednim zapisem w umowie, który będzie chronił predsiębiorstwo przed konsekwencjami wynikającymi z wystąpienia tego rodzaju zmian.
   
 3. Warunki rozwiązania umowy
  Brexit może przynieść sporo trudnych do przewidzenia sytuacji. Warto się przed nimi zabezpieczyć, ustalając np. elastyczne zasady rozwiązania umowy.


Podsumowując, na chwilę obecną trudno przewidzieć, jak będzie wyglądał transport i handel między Wielką Brytanią a krajami Unii Europejskiej po 1 stycznia 2021 roku. Bez wątpienia będzie się jednak wiązał z wieloma zmianami, przed którymi już dziś warto zabezpieczyć się odpowiednimi zapisami w umowach z brytyjskimi kontrahentami

Czytaj również: Firmy transportowe konta Brexit

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl