Gotówka z faktury już w 2h tylko z HIT
Wybierz język:
Polski - PL

Zmiany w opłatach na niemieckich drogach

Od 1 października 2015 roku kierowcy pojazdów ciężarowych, których dopuszczalna masa całkowita z przyczepą wynosi co najmniej 7,5 tony, zobowiązani są do wnoszenia opłat za korzystanie z autostrad oraz niektórych dróg federalnych na terenie Niemiec. 

Dotychczasowy limit 12 ton

Dotychczasowy limit 12 ton został na początku tego miesiąca obniżony do 7,5 tony. Wysokość opłaty, którą wnieść muszą kierowcy, uzależniona jest również od liczby osi ciężarówki oraz klasy emisji spalin samochodu ciężarowego. Masa ciężarówki nie ma tu jednak większego znaczenia. Jest to zatem równoznaczne z tym, iż zarówno kierowca pojazdu 7,5-tonowego, jak i 30-tonowej maszyny, zapłaci tyle samo za przejazd wyznaczoną trasą. Zdaniem kierowców wprowadzenie identycznej opłaty dla pojazdów o różnej masie całkowitej jest nie do końca uzasadnione i sprawiedliwe. 

Co przyniesie zmiana?

Zmianę wprowadzono w życie o północy ze środy na czwartek na wyraźne polecenie Alexandra Dobrindta, ministra transportu Niemiec. W wystosowanym przez ministra specjalnym oświadczeniu dotyczącym tej decyzji czytamy, że "opłaty od ciężarówek wpływają do naszej infrastruktury drogowej".

Zgodnie z szacunkami nowa regulacja opłat wprowadzona na niemieckich autostradach i niektórych drogach federalnych  obejmie dodatkowo około 250 tysięcy pojazdów zarówno z Niemiec, jak i z zagranicy. Roczne wpływy z tego tytułu mają się zwiększyć o około 380 mln euro.

Copyright © hittransport.pl Projekt i realizacja: mal.net.pl