Porady dla kierowców za granicą

Dokumenty przewozoweW zależności od rodzaju transportu oraz przewożonego towaru, dokumenty jakie musi posiadać kierowca mogą obejmować licencje na przewóz materiałów niebezpiecznych lub odpadów czy też konieczność posiadania podpisanej i wypełnionej dokumentacji celnej. Oprócz wymienionych dokumentów, w każdym pojeździe powinny znajdować się winiety, prawo jazdy, aktualny przegląd samochodu, pozwolenie na prowadzenie użytkowanego pojazdu, dowód rejestracyjny, paszport, dowód tożsamości, ubezpieczenie oraz dowód rejestracyjny. 

TachografyPrawidłowe ustawienie tachografów to podstawa. Kierowcy są zobligowani do przestrzegania limitów dopuszczalnych godzin pracy, a także obowiązkowych przerw odpoczynkowych. Dane z tachografu wraz ze wszystkimi okresami odpoczynkowymi muszą znajdować się w pojeździe w razie kontroli drogowej. Co więcej, listy z tachografu powinny być dostępne w języku wszystkich krajów, które są celem kierowcy.

Zestaw ratunkowyJest on obowiązkową rzeczą w każdym aucie. Taki zestaw powinien zawierać kamizelkę o wysokiej widoczności, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę oraz apteczkę. Przed podróżą do danego kraju warto zapoznać się z restrykcjami w nim panującymi. Każde bowiem państwo wymaga posiadania innych przedmiotów. 

FinanseKarta płatnicza lub gotówka jest oczywiście niezbędna na pokrycie opłat drogowych, opłat za przejazd, paliwo czy nieprzewidziane kary. Mogą Cię również zaskoczyć grzywny, których się nie spodziewałeś. Należy więc przygotować się na wysokie wydatki, wówczas problem z opłatami będzie dużo łatwiejszy do przejścia.