Potrąciłeś zwierzę? Musisz mu pomóc!

Co należy zrobić po potrąceniu zwierzęcia? Jakie konsekwencje grożą za zaniechanie pomocy rannemu stworzeniu?

Czy wiesz, że… po potrąceniu zwierzęcia jesteś zobowiązany do udzielenia mu pomocy? W przeciwnym wypadku poniesiesz konsekwencje! Jakie to konsekwencje i jak ich uniknąć? O tym poniżej.

Za obojętność możesz zapłacić

Wypadki z udziałem zwierząt nie są rzadkim zjawiskiem. Kiedy stworzenie wtargnie niespodziewanie na jezdnię, często, nawet mimo usilnych starań, potrącenie jest nieuniknione. Wielu kierowców w takich sytuacjach jedzie dalej, nie zważając na to, co się dzieje z najechanym zwierzęciem. A ono nierzadko dogorywa godzinami lub „w najlepszym wypadku” jest rozjeżdżane przez kolejnych kierowców. Trzeba wiedzieć, że zgodnie z prawem są to sytuacje niedopuszczalne. Potrącenie zwierzęcia i nieudzielenie mu pomocy jest wykroczeniem z art. 25 ustawy o ochronie zwierząt, za które jest przewidziana kara aresztu w wymiarze od 5 do 30 dni lub kara grzywny w wysokości od 20 do 5000 złotych.

Na czym polega udzielenie pomocy?

Żeby uniknąć ponoszenia konsekwencji związanych z nieudzieleniem pomocy potrąconemu zwierzęciu, należy reagować – również wtedy, kiedy nie jest się sprawcą wypadku. W wielu przypadkach potrącone zwierzęta da się uratować, a im szybciej nadejdzie pomoc, tym większa szansa powodzenia, dlatego nie warto zwlekać. Co zatem zrobić? 

Po zatrzymaniu samochodu, należy zadzwonić do odpowiedniej jednostki, np. Policji, Straży Miejskiej, Straży Gminnej lub Zarządu Dróg Wojewódzkich i przedstawić sytuację. Poinformowane służby powinny zareagować, a kierowca zgłaszający sprawę nie ma już obowiązku oczekiwania w miejscu wypadku na ich przyjazd. 

Jednak w sytuacji, gdy zwierzę jeszcze żyje i istnieją szansę na jego odratowanie, kierowca może dopytać o adres lecznicy, z którą gmina ma podpisaną umowę i sam zawieźć tam ranne zwierzę. Za wizytę nie zapłaci ani grosza. Nie ma też obowiązku przygarniania zwierzęcia po wyleczeniu – po rekonwalescencji trafia ono do gminnego schroniska. Reakcja nie kosztuje, a dzięki niej potrącone zwierzę ma szansę na ocalenie lub skrócenie cierpienia.