„Nie każdy jeszcze wie o tym fakcie, ale tak właśnie jest. Słowo TIR nie oznacza tego samego, co słowo ciężarówka. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu określeniu. TIR, to nic innego jak Transport International Routier – Międzynarodowy Transport Drogowy. Termin ten odnosi się do konwencji celnej z 14 listopada 1975 roku dotyczącej przewozu towarów samochodami ciężarowymi w transporcie międzynarodowym. Pozwala to na uproszczenie procedur na przejściach granicznych oraz w urzędach celnych, w myśl większej skuteczności przewozów drogowych. Samochód ciężarowy poruszający się na karnecie TIR wyjeżdżający z jednego państwa jest sprawdzany i plombowany na przejściach granicznych lub w dowolnym Urzędzie Celnym zlokalizowanym w środku kraju wywozu towaru. Zostaje on odplombowany oraz skontrolowany dopiero w kraju docelowym.
Samochód ciężarowy
Najprościej mówiąc, jest to pojazd samochodowy służący do przewozu ładunków. Tym określeniem obejmuje się także samochód ciężarowo-osobowy, który przeznaczony jest do przewozu materiałów oraz osób w licznie od 4 do 9 ( wraz z kierowcą). Samochody ciężarowe dzielimy między innymi na ciągniki siodłowe, ciężarowe do zabudowy, ciężarowe specjalne czy ciężarowo-osobowe.
Dlaczego mylimy te pojęcia?
Bo tak się zwyczajnie przyjęło… Nazwa TIR jest krótsza, przez co wygodniejsza w użyciu. Określenie TIR już tak weszło w krew Polaków, że niektórym wydaje się być to prawidłowym stwierdzeniem. A tak wcale nie jest. Warto zatem powalczyć o naszą większą świadomość i prawidłowo używać tych dwóch stwierdzeń, gdyż TIR a ciężarówka posiadają dwa różne znaczenia.