W zależności od warunków zawartych w umowie przewozowej, rozładunek i załadunek może leżeć w gestii zleceniodawcy, zleceniobiorcy lub spedytora. Niezależnie jednak kto się ich podejmie, powinien postępować według określonych zasad bezpieczeństwa, używać odpowiedniego sprzętu, dbać o odpowiednie warunki.
Firma przewozowa: jaki sprzęt do załadunku i rozładunku?
Rodzaj sprzętu wykorzystywanego do załadunku i rozładunku zależy od: warunków, w których przebiegają oba te procesy (czy jest to pomieszczenie zamknięte czy otwarte), cech technicznych ładunku (rozmiaru, kształtu, itp.), poziomu szkodliwości ładunku (jeśli jest niebezpieczny, należy skorzystać ze specjalistycznego sprzętu).
Załadunek i rozładunek w magazynie
By ułatwić pracę kierowcom, magazyn, w którym odbywają się procesy załadunku i rozładunku powinien być do tego odpowiednio przygotowany. Co to znaczy?
Ważną sprawą jest na przykład to, by podłoga hali i podłoga samochodu występowały na tej samej wysokości, a jeśli nie są – wówczas należy zadbać o odpowiednią klapę przeładunkową lub pomost hydrauliczny z wysuwaną platformą. Wiele firm korzysta również z rozwiązań takich jak doki przeładunkowe z naprowadzaczem kół.
W załadunku i rozładunku użyteczne są także wózki widłowe, a także osprzęt dodatkowy: kosze robocze, chwytaki do kartonów, paletyzery, przedłużki do wideł, itp. W usprawnieniu procesu, z pewnością pomoże winda hydrauliczna – na rynku dostępne są modele z aluminium (lżejsza) oraz ze stali (bardziej wytrzymała).
Należy pamiętać, że dla bezpieczeństwa, rozładunek i załadunek towaru powinien odbywać się w oddzielonej strefie, do której nie powinny mieć dostępu osoby nieupoważnione.