13 miliardów euro na europejski transport. Polska zyska

Na rozbudowę sieci transportowej w najbliższych latach w UE Komisja Europejska planuje przeznaczyć ponad 13 mld euro. Na przedstawionej liście projektów do realizacji znajduje się Polska.Na rozbudowę sieci transportowej w najbliższych latach w UE Komisja Europejska planuje przeznaczyć ponad 13 mld euro. Na przedstawionej liście projektów do realizacji znajduje się Polska. 

Violeta Bulc, unijna komisarz ds. transportu, poinformowała, że w ramach funduszu „Łącząc Europę” Komisja Europejska planuje przekazać prawie 13,1 mld euro na realizację 276 projektów. Jest to pierwsza lista projektów wybranych spośród 700 zgłoszonych. Znajduje się na niej Polska. Jeśli lista zostanie przyjęta, zostaniemy jednym z największych beneficjentów programu.
W Polsce fundusze z programu „Łącząc Europę” w wysokości ok. 1,5 mld euro mają być przeznaczone głównie na inwestycje kolejowe. Sfinansowane zostaną prace na części Rail Baltica – linia kolejowa E75, linii E59 między Wrocławiem a Poznaniem i Poznaniem a Szczecinem-Dąbie, a także na E20 między Warszawą a Poznaniem. Fundusze unijne umożliwią też budowę drogi ekspresowej S61, która jest fragmentem korytarza Via Baltica, między Ostrowią Mazowiecką a przejściem granicznym w Budzisku.Fundowane z programu polskie odcinki kolejowe i drogowe znalazły się na liście projektów, ponieważ są one elementami istotnych europejskich korytarzy transportowych – Rail Baltica i Via Baltica – łączących Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn.