Fleet management szansą na zysk

Jeśli firma transportowa chce się rozwijać, musi inwestować we flotę samochodową. Zarządzanie nią jest zadaniem trudnym i czasochłonnym, stąd też ważna jest inwestycja w dobrego fleet managera, który usprawniając system działań flotowych wpływa pośrednio na wzrost przychodów przedsiębiorstwa.Jeśli firma transportowa chce się rozwijać, musi inwestować we flotę samochodową. Zarządzanie nią jest zadaniem trudnym i czasochłonnym, stąd też ważna jest inwestycja w dobrego fleet managera, który usprawniając system działań flotowych wpływa pośrednio na wzrost przychodów przedsiębiorstwa.

Kim jest fleet manager?

Osoba zatrudniona jako fleet manager w firmie pełni w niej szeroki wachlarz obowiązków, łącząc przy tym funkcje administratora i kierownika. To człowiek orkiestra – pośredniczy również w relacjach między zarządem, użytkownikami aut, dostawcami oraz poszczególnymi segmentami firmy. Im większy tabor firmy, tym bardziej złożone obowiązki fleet managera, który musi posiadać szereg kompetencji, by kompleksowo obsługiwać flotę. O jakich kompetencjach mowa? Zdaniem doświadczonych w zawodzie specjalistów, fleet manager powinien w 70% być menadżerem, zaś w 30% motoryzacyjnym ekspertem. Żeby dobrze zarządzać w danej branży, trzeba posiadać na jej temat choćby podstawową wiedzę. Fleet manager powinien nie tylko realizować działania operacyjne takie jak zlecenia naprawy, kontrola zgodności faktur czy kooperacja z serwisami, ale również zarządzać organizacją pracy zespołu, kreować sieci dostawców, negocjować umowy, prowadzić remarketing i redukować koszty serwisowe. Menadżer floty to prawdziwy wielozadaniowiec.
Fleet management – jakie korzyści dla firm?
Nawet, jeśli firma nie dysponuje dużą liczbą pojazdów, nie powinna rezygnować z usług fleet managera. Odpowiednie zarządzanie eksploatacją firmowych aut oraz wszystkimi kwestiami omawianymi powyżej to dla firmy ogromna oszczędność, która wpływa na poprawę jej kondycji finansowej. Dobrze opracowana polityka flotowa pozwala ponadto na redukcję niebezpieczeństwa związaną z użytkowaniem samochodów – chodzi tu choćby o niedopuszczanie niesprawnych pojazdów do użytku, troskę o ważność dokumentów czy uprawnienia kierowców.