5 wskazówek jak uniknąć kolizji z ciężarówką

Każdego roku z powodu błędów kierowców dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków. Trzy na cztery wypadki są spowodowane przez samochody osobowe, a część z nich dotyczy kolizji z samochodami ciężarowymi. Tego rodzaju kolizje w wielu przypadkach kończą się tragicznie. Czy można ich uniknąć?

Każdego roku z powodu błędów kierowców dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków. Trzy na cztery wypadki są spowodowane przez samochody osobowe, a część z nich dotyczy kolizji z samochodami ciężarowymi. Tego rodzaju kolizje w wielu przypadkach kończą się tragicznie. Czy można ich uniknąć? Poniżej 5 wskazówek, które pomogą Ci zmniejszyć ryzyko zderzenia z ciężarówką.

 1. Ciężarówka skręca? Nie wyprzedzaj!
  Kluczowe jest tu zjawisko zwane zachodzeniem przyczepy na sąsiedni pas. Z racji swoich gabarytów, ciężarówki podczas skręcania, dominują jezdnię. Jej przestrzeń szybko się kurczy zwłaszcza, gdy naczepa rozpoczyna zmianę kierunku poruszania się. Lepiej w takich sytuacjach nie decydować się na wyprzedzanie ciężarówki wolnym pasem, gdyż skutkować to może zderzeniem.
 2. Nie jedź obok ciężarówki
  W tym przypadku kierowcy powinni być świadomi zjawiska zwanego martwym polem widzenia. Pojawia się, gdy znajdujesz się na jezdni obok ciężarówki na wysokości jej drzwi. Kierowcy samochodów osobowych często nie są świadomi, że są dla kierowcy auta ciężarowego niewidoczni, co prowadzić może do zaistnienia bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze (np. zepchnięcia osobówki). Dlatego lepiej wyprzedzić ciężarówkę lub jechać za nią – nie obok niej.
 3. Nie pakuj się pomiędzy ciężarówki
  Błędem jaki często popełniają kierowcy samochodów osobowych jest wyprzedzanie i wjeżdżanie w odstępy między jedną ciężarówką a drugą. Czym grozi taka sytuacja? Jeśli jadąca z przodu ciężarówka gwałtowanie zahamuje, samochód osobowy znajdujący się tuż za nią może zostać zmiażdżony.
 4. Nie wymuszaj pierwszeństwa
  Kierowca samochodu osobowego, który wyjeżdża z drogi podporządkowanej na drogę główną i wymusza pierwszeństwo jest, delikatnie rzecz ujmując, lekkomyślny. Kiedy w takiej sytuacji wymusza pierwszeństwo na samochodach ciężarowych – jest samobójcą.
 5. Uważaj jak parkujesz
  Kiedy parkujesz, uważaj, by nie parkować bezpośrednio za samochodem ciężarowym – jego kierowca podczas manewru cofania może nie zobaczyć Twojego auta. Ty też możesz go już więcej nie zobaczyć po tej kolizji