Asystenci skrętu dla ciężarówek

Jaki system wspomagania skrętu jest najlepszy?

Skręty ciężarówek często są głównym czynnikiem ryzyka w ruchu drogowym, ponieważ często rowerzyści i piesi znajdujący się w martwym polu pozostają niezauważeni przez kierowcę. Na szczęście, obecnie nie brakuje nowoczesnych systemów wspomagania, które czynią takie manewry znacznie bardziej bezpiecznymi. Na jakie rozwiązania warto w tym wypadku zwrócić uwagę? W naszym artykule zdradzamy nieco na temat asystentów skrętu dla ciężarówek!

Wspomaganie kierowców ciężarówek – asystenci skrętu

Asystenci skrętu wykorzystują zazwyczaj jedną z trzech technologii: kamerę, radar lub ultradźwięki. Monitorują one obszary, których kierowca nie jest w stanie zobaczyć oraz ostrzegają go w przypadku wykrycia jakiegoś ruchu lub obiektu. Poniżej charakteryzujemy klika najpopularniejszych wspomagaczy tego typu.

  1. Systemy wspomagania skrętu kamera+wyświetlacz
    Asystent, który wykorzystuje kamery cyfrowe do śledzenia niewidocznych obszarów wokół pojazdu i przesyła obraz do monitora w kabinie. Często rozpoznają dodatkowo obiekty (pieszy,rower, samochodów), jednak ich skuteczne działanie zależy od oświetlenia i warunków atmosferycznych.
  2. Systemy wspomagania oparte na ultradźwiękach
    Asystent, który mierzy czas powrotu fal dźwiękowych emitowanych system i wychwytuje je po odbiciu, dzięki czemu doskonale sprawdza się do określania odległości obiektów, jednak nie potrafią ich sklasyfikować (jak kamera+wyświetlacz). Działają bardzo dobrze nawet w nocy, ale warunki atmosferyczne mogą powodować zakłócenia i w tym przypadku.
  3. Systemy wykorzystujące radar
    Asystent, który potrafi wykryć obiekty w monitorowanych obszarach – podobnie jak wcześniejsze systemy, wysyłają sygnały, które odbijają się od obiektów i dają im o sobie znać. Może mierzyć nie tylko odległość „przeszkód”, ale i ich prędkość, dzięki czemu może odróżnić np. znak od rowerzysty. Co więcej, taka technologia jest niewrażliwa na złe warunki atmosferyczne czy brak oświetlenia.

Asystent skrętu dla ciężarówek – jaki wybrać?

Omówione systemy skrętu dla ciężarówek różnią się od siebie pod względem wydajności oraz możliwości. Bez wątpienia asystenci radarowi sprawdzają się tutaj najlepiej, ponieważ mają przewagę w każdych warunkach, a także są w stanie określić odległość i prędkość obiektu. Jednakże to systemy oparte na kamerach najlepiej klasyfikują obiekty, ponieważ… po prostu kierowca widzi je na monitorze, a więc w spokojnych miesiącach, bez szaleństw pogodowych i godzinach dziennych to one nie mają więc sobie równych!

Przy wyborze asystenta skrętu dla ciężarówki warto mieć na uwadze także to, że żaden system nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa i zawsze należy zachować pełną ostrożność przy wykonywaniu takich manewrów. Jaki system wspomagania skrętu najchętniej zainstalowalibyście w swoim pojeździe?